Parlamentu dominoval výstup Žilinku o trestnej činnosti. Opozícia generálneho prokurátora skritizovala
Poslanci Národnej rady SR ukončili piatkové rokovanie krátko po 12.00 h, hoci zvyčajne sa v tento deň končí o 14.00 h. V závere rokovacieho dňa sa vrátili k diskusii k návrhu na prijatie uznesenia, ktoré má reagovať na uznesenie Európskeho parlamentu z 11. apríla o začlenení práva na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv Európskej únie. Návrh predložil poslanec Rastislav Krátky (Slovensko, Za ľudí, KÚ).
Rokovaniu dominovala správa od Žilinku
Piatkovému rokovaniu dominovala diskusia k správe o činnosti prokuratúry za minulý rok, ktorú prišiel predstaviť generálny prokurátor Maroš Žilinka. Koalícia vyčítala opozičným poslancom, že sa v rozprave nevenujú správe, ale osobe Žilinku a jeho krokom. Poslanci sa na rokovanie 19. schôdze vrátia opäť v utorok (24. 9.). Na programe majú od rána viacero noviel z dielne ministerstva dopravy.
Žilinka v správe pripomenul, že aj v minulom roku predstavovala najvyšší podiel trestnej činnosti majetková trestná činnosť, v rámci ktorej je výrazne zvýšený trend jej páchania vo virtuálnom prostredí prostredníctvom počítačových sietí, najmä pri trestnom čine podvodu.
Plénum malo prebrať aj správu o činnosti komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím, správu o hodnotení plnenia pravidiel rozpočtovej zodpovednosti a pravidiel rozpočtovej transparentnosti, ako aj žiadosť Úradu inšpekčnej služby o oslobodenie od povinnosti mlčanlivosti riaditeľa Národného bezpečnostného úradu.
Kritika opozície
Opoziční poslanci v pléne kritizovali generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý v piatok predniesol správu o činnosti za minulý rok. Koalícii, naopak, prekážalo, že opozícia sa nevyjadrovala k správe, ale priamo k Žilinkovi a jeho aktuálnym krokom.
Žilinka podľa poslankyne Márie Kolíkovej (SaS) vstupoval do politického boja aj do trestného konania. Označila za blud, že generálny prokuratúr má v zmysle ústavy nezávislé a nestranné postavenie. "Generálny prokurátor vždy vstúpil do politických súbojov a jednoznačne tak robí dnes," skonštatovala Kolíková. Dodala že, prokuratúra potrebuje zásadnú zmenu.
Nie je tiež podľa nej na mieste, aby Žilinka zasahoval do trestných konaní od stola a kľúčovo o nich rozhodoval. V tejto súvislosti poukázala na paragraf 363 Trestného poriadku, ktorý by nemal mať priestor v slovenskej právnej úprave. Poslankyňa zároveň skritizovala Žilinku za to, že sa nevyjadril k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry.
Koaličná poslankyňa Zuzana Plevíková (Smer-SD) nesúhlasí s tým, že Kolíková robí zo Žilinku politika a z Generálnej prokuratúry (GP) SR politický orgán. "Vy niečo očakávate od generálneho prokurátora, on to nerobí a vám to vadí," podotkla Plevíková.
Poslancovi Petrovi Kalivodovi (Hlas-SD) sa podľa vlastných slov ťažko počúvalo Kolíkovej moralizovanie. Je pre neho dôležité, že Žilinka sa drží zákona. Odkázal mu, aby sa nedal zastrašiť a pokračoval vo svojej práci.
Pozrite si živý vstup redaktorky ta3 Barbary Štefanovičovej z NR SR:
O čom sa rokuje v parlamente? Témou bol turizmus a podpora cestovného ruchu, ročne by vyšla na milióny eur
Stav reedukačných centier
Činnosť GP SR za správu o stave reedukačných centier na Slovensku pochválil v diskusii poslanec Branislav Vančo (PS). Žilinkovi však vyčítal, že zlyhal v tom, čo predstavoval, keď začínal vo funkcii. Vtedy podľa Vanča hovoril o transparentnosti prokuratúry a jeho vízii pre reformu prokuratúry.
Žilinka podľa Vanča zmenil názor na problematiku paragrafu 363. "Paragraf je zle nastavený, bol upravovaný účelovo tak, aby mohol byť použitý svojvoľne na akýkoľvek prípad," pripomenul s tým, že súčasný generálny prokurátor ho využíval v ťažkých spoločensky citlivých kauzách. "Ani raz nepovedal, že ho treba upraviť. Môže ho použiť na akýkoľvek prípad, akýmkoľvek spôsobom," dodal. GP má podľa neho nižšiu dôveryhodnosť, ako by mala, keby jej šéf riadne vykonával svoju funkciu.
Opozičný poslanec Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ) pripomenul, že v správe je zapracovaná aj správa špeciálneho prokurátora, avšak vzhľadom na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry ju už nemá kto predstaviť. Skritizoval zrušenie špeciálnej prokuratúry, na ktorej podľa neho pracovalo množstvo zdatných prokurátorov, "ktorým na rozkladaní korupcie a zločineckých skupín úprimne záležalo".
Pozrite si reportáž z 19. septembra: