O čom sa rokuje v parlamente? Témou bol turizmus a podpora cestovného ruchu, ročne by vyšla na milióny eur
Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere štvrtkového rokovania 19. schôdze venovali návrhu na prijatie uznesenia, ktoré má reagovať na uznesenie Európskeho parlamentu (EP) z 11. apríla o začlenení práva na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv Európskej únie. Návrh predložil poslanec Rastislav Krátky (Slovensko, Za ľudí, KÚ).
Témou bolo aj umelé oplodnenie
Poslanec chce, aby slovenský parlament uznesením vyjadril znepokojenie nad opakovanými snahami EP začleniť právo na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv Európskej únie.
Tvrdí, že táto iniciatíva porušuje princíp subsidiarity a členské štáty takúto iniciatívu zo strany Európskeho parlamentu opakovane odmietajú.
Progresívci návrh kritizovali
Do diskusie sa zapojili opoziční poslanci. Okrem kolegov Krátkeho z klubu sa na jeho obranu pripojili aj poslanci za KDH. Najmä poslankyne za PS kritizovali Krátkeho návrh.
Tvrdia, že uznesenie by neporušovalo princíp subsidiarity. Poslanci za KDH a z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí, KÚ deklarujú, že právo na potrat neexistuje.
Poslanci budú v rokovaní pokračovať v piatok (20. 9.) ráno. Venovať by sa mali viacerým výročným správam. Prebrať by mali napríklad správu o činnosti komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím za rok 2023 a na programe majú aj správu generálneho prokurátora o činnosti prokuratúry za minulý rok.
Podpora turizmu by vyšla na 10 miliónov eur ročne
Medzi nástroje podpory turizmu na Slovensku sa má od budúceho roka zaradiť nový príspevok na rozvoj cestovného ruchu. Zároveň sa zruší doterajšie poskytovanie investičnej pomoci pre oblasť cestovného ruchu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o podpore cestovného ruchu, ktorý poslanci NR SR vo štvrtok posunuli do druhého čítania.
Ďalším cieľom je podpora zavádzania nových pravidelných leteckých spojení, čím sa má zvýšiť dostupnosť, atraktivita a podiel prenocovaní zahraničných návštevníkov v SR.
Novelou dochádza tiež k zmene názvu príspevku na podporu cestovného ruchu v súvislosti so zmiernením negatívnych následkov pandémie, ktorá vznikla z dôvodu ochorenia COVID-19. Po novom bude jeho zameranie širšie, a to pod názvom príspevok na podporu cestovného ruchu v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu.
Táto forma podpory cestovného ruchu má v najbližších rokoch vyjsť na 10 miliónov eur ročne. Financovanie je zabezpečené v rozpočte kapitoly MCRŠ v jednotlivých rozpočtových rokoch v rámci schválených limitov výdavkov. Účinnosť novely navrhuje jej predkladateľ od 1. januára 2025.
Pozrite si prvý živý vstup redaktorky Barbary Štefanovičovej:
Návrh KDH o misijno-pastoračných centrách neprešiel
Náboženské, sociálne a duchovné aktivity misijno-pastoračných centier na Slovensku nebudú posilnené. Novelou zákona o sociálnych službách a novelou živnostenského zákona to chcelo dosiahnuť opozičné KDH. Návrh však poslanci NR SR vo štvrtok neposunuli do druhého čítania.
Cieľom návrhu je podľa KDH vytvoriť legislatívny rámec na vznik, fungovanie a organizáciu misijno-pastoračných centier, ktoré budú poskytovať duchovnú, sociálnu a vzdelávaciu podporu širokej verejnosti vrátane marginalizovaných skupín.
Kresťanskí demokrati upozornili, že integrácia rómskych komunít do majoritnej spoločnosti a ich sociálna inklúzia sú dlhodobým a pomaly sa riešiacim problémom. "Prax, ale aj odborné výskumy ukazujú, že jedným z fungujúcich nástrojov na efektívnejšiu integráciu rómskych komunít je intenzívna, systematická a dlhodobá pastoračná práca," uvádza sa v návrhu novely zákona.
Práve pastoračné centrá by podľa KDH mali zohrávať dôležitú úlohu pri podpore integrácie rôznych skupín vrátane migrantov, seniorov, osôb so zdravotným znevýhodnením či sociálne slabších rodín.
Fico bol v Poľsku. Von der Leyenová sa stretla s premiérmi krajín zasiahnutých povodňami, sľubuje finančnú pomoc
Zákonodarcov popoludní čaká tradičná hodina otázok. Venovať by sa mali aj správe o činnosti komisára pre osoby so zdravotným postihnutím za rok 2023. Na programe je vo štvrtok aj návrh Rastislava Krátkeho (Slovensko, Za ľudí, KÚ) na prijatie uznesenia k uzneseniu Európskeho parlamentu z 11. apríla o začlenení práva na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv Európskej únie.