Pracovníci Boeingu vstupujú do štrajku. Zmluvu o zvýšení miezd odmietli
Zamestnanci závodov americkej firmy na výrobu lietadiel Boeing na západnom pobreží Spojených štátov odmietli kolektívnu zmluvu o zvýšení miezd a 96 percent z nich hlasovalo za vstup do štrajku. Tá sa začala o polnoci miestneho času (v piatok 13. 9. o 09: 00 SELČ), oznámila odborová organizácia IAM 751, ktorá zastupuje viac ako 33.000 zamestnancov firmy. Podľa agentúry Reuters je to prvý štrajk pracovníkov Boeingu od roku 2008.
Štrajk prichádza len niekoľko týždňov po vymenovaní Kelly Ortbergovej za novú generálnu riaditeľku spoločnosti. Jeho úlohou je obnoviť dôveru vo výrobcu lietadiel po januárovom incidente, keď sa počas letu odlomila časť trupu jedného z jeho strojov 737 MAX, v ktorom je možnosť ďalšieho núdzového východu.
Zmluvu o zvýšení platov odmietli
Podľa zložitých pravidiel, ktoré stanovila IAM, odborová organizácia pracovníkov v strojárstve a letectve, museli za začatie štrajku a odmietnutie zmluvy hlasovať najmenej dve tretiny odbormi organizovaných pracovníkov. Za štrajk hlasovalo 96 percent zamestnancov a za odmietnutie dohody 94,6 percenta. Obe strany vyjadrili želanie vrátiť sa k rokovaciemu stolu čo najskôr.
Trvanie štrajku nie je jasné. Hlavný vyjednávač odborov Jon Holden povedal, že ponuka Boeingu nekompenzuje obdobie 16 rokov, keď mzdy stagnovali, ani vyššie náklady na zdravotnú starostlivosť, ktoré teraz zamestnanci platia z vlastných vreciek.
Boeing je odhodlaný vrátiť sa k rokovaciemu stolu
Boeing už skôr oznámil, že jeho ponuka je to najlepšie, čo môže vzhľadom na svoje napäté finančné možnosti predložiť. Neskôr dodal, že je odhodlaný obnoviť vzťahy so zamestnancami a odbormi a vrátiť sa k rokovaciemu stolu. Manažéri tento týždeň oslovili ďalších pracovníkov, aby zistili, či budú schopní dočasne nahradiť štrajkujúcich členov IAM. Vo fabrikách v oblasti Seattlu sa montujú boeingy MAX, 777 a 767.
Boeing sa priznal k podvodu pri schvaľovaní lietadiel. Tragické havárie si vyžiadali aj životy Slovákov
Rokovania o novej dohode boli prvým takto rozsiahlym kolektívnym vyjednávaním po 16 rokoch. Pri súčasnom kontrakte z roku 2008 zamestnanci združení v odboroch dvakrát schválili jeho predĺženie. Naposledy bola zmluva predĺžená v roku 2016, a to na osem rokov.
Boeing v druhom štvrťroku prehĺbil stratu na 1,44 miliardy dolárov zo 149 miliónov USD pred rokom. Firma v júli pristúpila na mimosúdne uznanie viny v prípade dvoch tragických nehôd lietadiel 737 MAX z rokov 2018 a 2019. V rámci dohody zaplatí pokutu 243,6 milióna dolárov. Boeing sa tiež zaviazal k investíciám do programov bezpečnosti a kontroly kvality.
Izraelský súd nariadil ukončenie generálneho štrajku. Šéf odborov vyzval členov, aby sa vrátili do práce
Štrajk po šestnástich rokoch
Dlhý štrajk by zaťažil nielen hospodárske výsledky Boeingu, ale aj leteckých spoločností, ktoré si objednali lietadlá Boeing, a dodávateľov súčiastok na výrobu. TD Cowen odhaduje, že štrajk trvajúci približne 50 dní by mohol spoločnosť Boeing stáť 3 až 3,5 miliardy USD (68 až 79,3 miliardy Kč).
Posledný štrajk zamestnancov Boeingu v roku 2008 odstavil závody na 52 dní a znížil denné tržby o približne 100 miliónov USD.
Dohodu považujú za nevýhodnú
Posledný návrh dohody zahŕňal 25-percentné zvýšenie mzdy a bonus 3 000 dolárov pri podpise zmluvy. Obsahoval napríklad aj vyššie príspevky zamestnávateľa na dôchodkové a zdravotné poistenie alebo záruku, že každý nový komerčný model sa bude vyrábať v oblasti Seattlu, ak sa program spustí počas nasledujúcich štyroch rokov od podpísania dohody.
IAM v nedeľu (8. 9.) odporučila svojim členom, aby dohodu prijali. Viacerým zamestnancom sa však nepáčila, pretože požadovali 40-percentné zvýšenie miezd a prišli by o ročný bonus.
Nové vyjednávanie bolo prvým takýmto rozsiahlym kolektívnym vyjednávaním za posledných 16 rokov. V prípade súčasnej zmluvy na rok 2008 odborári dvakrát schválili jej predĺženie. Naposledy bola zmluva predĺžená v roku 2016, a to o osem rokov.
Pozrite si archívnu reportáž o návrate Boeingu MAX z 25. januára 2024: