Centrum teroristov, detská pornografia, drogy, zbrane a ukradnuté kreditky: Z Telegramu sa stal dark web vo vašom vrecku
Reportér BBC sa pri výskume pre článok nečakane ocitol v obrovskom kanáli na Telegrame, ktorý bol zameraný na predaj drog. Neskôr bol pridaný aj do skupín, ktoré sa venovali hackerstvu a predaju ukradnutých kreditných kariet.
Telegram ponúka "tajné chaty"
Telegram ponúka používateľom podobné úrovne ochrany súkromia, ak sa rozhodnú vytvoriť „tajný chat“, ktorý používa rovnaké end-to-end šifrovanie. To znamená, že obsah konverzácie je úplne súkromný a dokonca ani Telegram nemôže vidieť jeho obsah.
Toto šifrovanie však nie je na Telegrame predvolene zapnuté a zdá sa, že väčšina aktivity v aplikácii – vrátane tých ilegálnych kanálov, do ktorých bol reportér Joe Tidy pridaný – nie je nastavená ako „tajná“. Telegram by mohol čítať všetok obsah a odovzdávať ho polícii, ak by chcel, no vo svojich podmienkach uvádza, že to neurobí.
„Všetky chaty a skupinové chaty na Telegrame sú súkromné medzi ich účastníkmi. Nevybavujeme žiadne žiadosti týkajúce sa ich obsahu,“ uviedla platforma.
V júni Pavel Durov povedal americkému novinárovi Tuckerovi Carlsonovi, že zamestnáva „asi 30 inžinierov“, ktorí spravujú jeho platformu.
Chladný prístup Telegramu k orgánom činným v trestnom konaní je niečo, o čom frustrovaní policajti hovorili na okraji tlačových besied.
Francúzske úrady vo svojich vyhláseniach o obvineniach voči Durovovi poznamenali, že orgány vo Francúzsku a Belgicku mali „takmer úplný nedostatok odozvy od Telegramu na právne žiadosti“.
Šéfa Telegramu zatkli v Paríži. Macron vylučuje politické motívy, Durov čelí vážnym obvineniam
Sloboda slova
Napriek všetkej kritike proti prístupu Telegramu k moderovaniu obsahu existujú aj tí, ktorí sa obávajú, že zatknutie Pavla Durova je znepokojujúcim signálom.
Organizácia na ochranu digitálnych práv Access Now uviedla, že s obavami sleduje vývoj udalostí.
V stanovisku uviedli, že Telegram „nie je modelom pre firemnú zodpovednosť“ a že skupina v minulosti často kritizovala túto aplikáciu.
Access Now však varuje, že „zatýkanie zamestnancov platforiem, ktoré ľudia používajú na uplatnenie svojho práva na slobodu prejavu a pokojné zhromažďovanie, bez preukázateľného súladu s princípmi ľudských práv, môže viesť k nadmernému cenzurovaniu a k ďalšiemu zúženiu občianskeho priestoru“.
Telegram sám opakovane tvrdil, že „je absurdné tvrdiť, že platforma alebo jej vlastník nesú zodpovednosť za zneužitie tejto platformy“.
Elon Musk, miliardár a vlastník X (predtým Twitter), odsúdil zatknutie a označil ho za útok na slobodu slova.
Volá po Durovovom prepustení. Podobne sa vyjadrujú aj niektorí zločinci v skupinách na Telegrame, ktorých bol reportér BBC členom. V angličtine a ruštine sa tam masovo šíria obrázky s nápisom „FreeDurov“.
Pozrite si aj reportáž o stíhaní zakladateľa platformy: