Výtvarník, hudobník či filozof. Ministerka Šimkovičová vymenovala šesť členov Rady Fondu na podporu umenia
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) vymenovala vo štvrtok šesť členov Rady Fondu na podporu umenia.
Vymenovaní boli výtvarník Ondrej Zimka, hudobník Richard Rikkon, literárny vedec Július Lomenčík, filozof Ján Hrkút, pedagogička Adriána Tomičová a za ministerstvo kultúry Peter Grutka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.
"Rada fondu je tak funkčná a uznášaniaschopná, nakoľko aktuálne má 11 členov. Dve pozície v rade zostávajú ešte neobsadené," poznamenala Bačinská.
Zverejní výzvu
V piatok zároveň podľa nej MK zverejní opakovane výzvu na doručenie nominácií od starostov obcí, primátorov miest a predsedov samosprávnych krajov, ktorí môžu ministerke kultúry navrhnúť na vymenovanie jedného člena rady.
Podotkla, že ide o novinku v zmysle novely zákona platnej od 1. augusta tohto roka. Návrhy od samospráv, ktoré boli doručené na základe minulej výzvy, totiž podľa nej nespĺňali stanovené podmienky.
Neprítomnosť koalície a Šimkovičovej ochromila parlamentný kultúrny výbor. Diskutovalo sa neformálne
Čerpanie dotácií
Ministerka kultúry tiež upozornila na čerpanie dotácií z Fondu na podporu umenia (FPU) Nadáciou Milana Šimečku. Urobila tak na štvrtkovej tlačovej konferencii. Poukázala pritom na to, že nadácia si nechala schváliť dotácie aj na rok 2025 a 2026.
"Je to neštandardné, pretože keď chcete získať z fondu nejaké financie, musíte predložiť nejaký projekt, ale ten projekt sa dá predpokladať asi iba v rámci jedného roku, či bude alebo nebude úspešný, ale oni vedia, keďže sa poistili týmito sumami, že aj nasledujúci rok, ale aj ten ďalší rok bude tento projekt úspešný," skonštatovala.
Prisatá na štátny rozpočet
Spoločne s generálnym tajomníkom služobného úradu rezortu Lukášom Machalom poukázali na to, že dotácie aj na dva nasledujúce roky si dali schváliť pred začatím účinnosti novely zákona o FPU. Machala zároveň poznamenal, že nadácia je "zázračným spôsobom prisatá na štátny rozpočet dlhé roky". Nadácia pritom podľa jeho slov nerealizuje aktivity v prospech Slovenska a v prospech občanov SR.
Koaličná SNS v tejto súvislosti vyzvala lídra opozičného hnutia PS Michala Šimečku, aby zariadil, že nadácia nesúca meno po jeho starom otcovi "sa nedotkne peňazí z FPU".
"Je zrejmé, že dochádzalo k účelovým obštrukciám, pretože rodina Šimečkovcov prostredníctvom svojich spoločností je finančne napojená na túto inštitúciu a poberala v minulosti väčšie objemy peňazí aj z iných inštitúcií ministerstva kultúry. Nedá sa nevidieť zjavný konflikt záujmov," podotkli národniari.
Šimkovičová a Machala zároveň skritizovali aj pôsobenie poslankyne parlamentu Zory Jaurovej (PS) vo Fonde na podporu umenia. Machala poukázal na to, že politička je v komisii v rámci Programu 6 - Mesto kultúry. "Nie je toto konflikt záujmov?" spýtal sa. Jaurová v reakcii na to uviedla, že od februára 2023 v žiadnej komisii FPU nebola. Upozornila zároveň, že zákon nezakazuje poslancovi členstvo v komisii.
Parlament prelomil veto prezidentky a schválil zmeny v FPU. Parlamentom prešli aj ďalšie zákony
Reakcia FPU
"FPU poskytuje viacročnú podporu od svojho vzniku a ide o bežnú formu podpory," poznamenal FPU na sociálnej sieti. Reagoval aj na tvrdenia politikov o tom, že nadácii schválili dotáciu tesne pred nadobudnutím účinnosti novely zákona o FPU. Poukázal na to, že projekt nadácie získal podporu 22. decembra 2023, teda niekoľko mesiacov pred účinnosťou novely.