Svet čelí množstvu teplotných rekordov. Horúčavy prekonávajú všetko, čo sme považovali za možné, varuje klimatológ

14.8.2024 15:50 , Aktualizované: 14.8.2024 16:38

V tomto roku už bol prekonaný bezprecedentný počet 19 národných teplotných rekordov kvôli horúčavám. Povedal to vplyvný kostarický klimatológ Maximiliano Herrera britskému denníku The Guardian. Extrémne prejavy počasia sú pritom čoraz častejšie a porucha klímy čoraz intenzívnejšia, pripomína denník.

Okrem absolútnych národných rekordov tento rok bolo v 130 krajinách zaznamenaných 130 mesačných teplotných rekordov a meteorologické stanice od Arktídy po južný Pacifik registrovali desaťtisíce miestnych rekordov, povedal Herrera, ktorý si vedie archív extrémnych poveternostných udalostí.

Extrémne teploty

"Toto množstvo extrémnych horúčav sa vymyká všetkému, čoho sme doteraz boli svedkami alebo čo sme považovali za možné," zdôraznil Herrera. "Mesiace od februára 2024 do júla 2024 v každej štatistike pokorovali rekordy najčastejšie," dodal vedec.

Údaje sú alarmujúce, pretože vlani sa ešte dali extrémne horúčavy do veľkej miery prisúdiť kombinácii globálneho otepľovania spôsobeného človekom a prirodzeného javu El Niňo, ktorý otepľuje povrch oceánu v tropickej časti Tichomoria, čo v mnohých častiach sveta vedie k vyšším teplotám. Od tohtoročného februára ale El Niňo slabne, no sotva to prinieslo nejakú úľavu. Rekordy padajú dokonca oveľa rýchlejším tempom, ako ku koncu roka 2023, upozorňuje Herrera.

Pozrite si reportáž o horúčavách na Slovensku:

Rekordy padajú aj v noci

Na miestnej úrovni sa prelomové meteorologické udalosti odohrávajú každý deň. Niektoré dni tisíce monitorovacích staníc na svete prinášajú údaje o nových rekordných teplotách pre daný mesiac. Rekordné bývajú často aj nočné teploty, čo je zvlášť vyčerpávajúce, pretože ľudia a ekosystémy nemajú kedy si oddýchnuť od neústupných horúčav. Napríklad koncom júla sa čínsky región Jüe-jang paril v bezprecedentne vysokých nočných teplotách, ktoré neklesli pod 32 stupňov Celzia, a to v kombinácii s nebezpečne vysokou vlhkosťou.

Ohromujúci je geografický rozsah zaznamenaných absolútnych národných rekordov. Napríklad Mexiko 20. júla evidovalo rekordných 52 stupňov v mestečku Tepache. Na druhej strane sveta austrálske Kokosové ostrovy zaznamenali 7. apríla tento rok už tretí absolútny teplotný rekord 32,8 stupňa Celzia.

Teploty prekonali 50 stupňov

Najhoršie teplá sa však koncentrovali do tropických oblastí. Siedmeho júna zaznamenal v Asuáne svoj národný rekord 50,9 stupňa Celzia Egypt. Dva dni predtým Čad zaznamenal národný rekord 48 stupňov v meste Faya. Podobne Ghana 1. mája namerala v Navrongu svoje nové maximum 44,6 stupňa Celzia a ázijský Laos 43,7 stupňa v dedine Tha Ngon. Nejaké rekordy boli z tropických oblastí hlásené každý deň v uplynulých 15 mesiacoch, tvrdí Herrera, ktorý klimatické rekordy monitoruje 35 rokov a údaje aktualizuje na svojom účte na platforme X.

Jeho údaje sú v súlade s informáciami veľkých inštitúcií a organizácií, ktoré varujú pred rýchlym otepľovaním sveta. Napríklad meteorologická služba Európskej únie Copernicus nedávno informovala, že jún bol globálne 13. mesiacom v rade s rekordne vysokou priemernou teplotou pre daný mesiac. Teploty boli 1,5 nad úrovňou z predindustriálneho obdobia, čo prináša vlny horúčav, extrémne zrážky i sucha, topenie ľadovcov či vzostup hladiny morí. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uvádza, že najmenej desať krajín už tento rok nameralo teploty nad 50 stupňov Celzia.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok