Hlavný podozrivý z prekazeného útoku na koncert Taylor Swift odmieta všetky obvinenia. Odkazuje, že to bola len hra
Právnička hlavného podozrivého v prípade prekazeného útoku na koncert americkej speváčky Taylor Swiftovej vo Viedni spochybnila v nedeľu vážnosť plánu s tvrdením, že jej klient sa len "hral s nápadmi". Informovala o tom agentúra Reuters.
Swiftovej tri plánované koncerty tento týždeň zrušili po tom, ako rakúske úrady oznámili, že odhalili prípravu teroristického útoku na ľudí pred štadiónom, kde sa mali koncerty konať.
Hlavným podozrivým je podľa vyšetrovateľov 19-ročný muž, ktorý nedávno prisahal vernosť skupine Islamský štát (IS) a po zadržaní sa ku všetkému priznal. Polícia v jeho bydlisku našla chemické látky, mačety a ďalšie predmety, ktoré chceli útočníci použiť.
Taylor Swift žila v obavách roky, verila, že jej sa to nikdy nestane. Slovenka Kristína pre ta3 opísala sklamanie
Nechal si narásť dlhú bradu a vytvoril nefunkčnú bombu
Právnička Ina-Christin Stiglitzová pre Reuters uviedla, že mladík sa angažoval v IS len posledný mesiac. "Zaujímalo ho to," povedala s tým, že jej klient nemal v úmysle vykonať závažný útok.
"Bolo to len hranie sa s nápadmi," vyhlásila. "Hovorí, že tá bomba nebola dostatočne kvalitná, nefungovala by," povedala a dodala, že plány na výrobu bomby hľadal na internete.
Rakúska polícia pri vyšetrovaní zadržala troch ďalších tínedžerov vrátane 17-ročného muža, ktorého podľa Stiglitzovej jej klient označil za svojho "najlepšieho priateľa a suseda".
Susedia 19-ročného muža v dolnorakúskom meste Ternitz boli podľa vlastných slov ohromení jeho zadržaním a opísali ho ako zdržanlivého, no priateľského.
Jedným z mála náznakov prípadnej radikalizácie bolo podľa nich to, že si nedávno nechal narásť dlhú bradu.
Taylor Swift zrušila všetky koncerty vo Viedni. Hrozili teroristické útoky, polícia už zatkla dve osoby
Polícia má problémy s aplikáciami WhatsApp, Signal a Telegram
Rakúsky kancelár Karl Nehammer v nedeľu povedal, že spravodajské služby jeho krajiny by mali mať väčšie právomoci pri monitorovaní komunikácie v aplikáciách na zasielanie správ a mohli tak zastaviť extrémistov.
Správy o plánovanom útoku oživili debatu o prísnych obmedzeniach monitorovania komunikačných aplikácií, ktoré v Rakúsku platia v porovnaní s inými západnými krajinami, priblížil Reuters.
"Je dôležité, aby služby ako WhatsApp, Signal, Telegram mohli byť dešifrované pre bezpečnostné úrady, pod dohľadom súdov a za dodržiavania zásad právneho štátu," povedal Nehammer v rozhovore pre nemecký denník Bild.
Kancelár, podľa ktorého Rakúsko upozornila na plánovaný útok zahraničná spravodajská služba, dodal, že hlavných podozrivých zadržali, no polícia pokračuje vo vyšetrovaní a identifikovala ďalších stúpencov IS.
Pozrite si archívnu reportáž z 8. augusta 2024 o fanúšikoch Taylor Swift, ktorí sa chystali na jej koncert.