Moc v Bangladéši prevzala armáda, sľubuje odplatu za vraždy demonštrantov. Prezident rozpustil parlament

6.8.2024 06:47 , Aktualizované: 6.8.2024 12:45

Bangladéšsky prezident Muhammad Šahabuddín v pondelok nariadil prepustenie väznenej bývalej premiérky a kľúčovej opozičnej líderky Bégam Chálidy Zijáovej, ktorá je predsedníčkou opozičnej Bangladéšskej nacionalistickej strany (BNP).

Bangladeš
Foto: TASR/AP

Informovala o tom agentúra AFP, ktorá dodala, že toto nariadenie bolo vydané len niekoľko hodín po tom, ako úhlavná rivalka Zijáovej, premiérka Hasína Vadžídová, podala demisiu a opustila krajinu. Moc v Bangladéši prevzala armáda, ktorá avizovala vytvorenie dočasnej vlády.

Armáda bude rokovať o vytvorení vlády

Okrem toho bangladéšska armáda v pondelok večer informovala, že v utorok ráno zruší zákaz vychádzania. Všetky vládne i súkromné inštitúcie budú otvorené v utorok od 06.00 h miestneho času, doplnila armáda, ktorá už popoludní informovala o začiatku rokovaní o vytvorení dočasnej vlády. Zúčastňujú sa na nich všetky relevantné politické strany - s výnimkou strany vedenej Vadžídovou.

Velenie armády prisľúbilo, že "spravodlivosti bude učinené zadosť" a že všetky vraždy a zverstvá, ku ktorým došlo v posledných týždňoch, budú potrestané. Vyzvalo protestujúcich ľudí, aby boli trpezliví a zdržali sa ďalších násilností.

Dvaja koordinátori antidiskriminačného študentského hnutia  v pondelok neskoro večer v reakcii na to vyhlásili, že moc musí byť odovzdaná dočasnej vláde. "Nebudeme akceptovať žiadny iný návrh," uvádza sa v ich vyhlásení citovanom agentúrou DPA. Žiadali potrestanie ľudí zodpovedných za násilné potlačenie protestov a žiadali prepustenie všetkých zadržaných civilistov a oslobodenie politických väzňov.

Vadžídová ušla z Dháky po tom, ako Bangladéš prežil týždne protestov so stovkami obetí na životoch. Tieto demonštrácie sa začali ako sociálne protesty proti kvótam na pracovné miesta vo verejnej správe a ich protekčnému obsadzovaniu, pričom však zakrátko prerástli do hnutia požadujúceho Vadžídovej demisiu.

Pozrite si reportáž z 5. augusta:

Demonštranti vtrhli do sídla a začali rabovať

Po medializácii správ o demisii Vadžídovej protestujúci v Dhále podpálili sídlo jej Ľudovej ligy (Awami League). Tisíce protestujúcich vtrhli aj do oficiálneho sídla predsedu vlády. Na internete sa následne objavili zábery, ako tam demonštranti rabujú, kúpu sa v bazéne a fajčia cigarety v kanceláriách poslancov parlamentu.

Spojené štáty vo svojej reakcii ocenili zodpovedný postoj armády a jej zdržanlivosť v posledných dňoch, zopakovali svoju výzvu na rešpektovanie demokratických práv  a žiadali, aby avizovaná dočasná vláda bola "demokratická a inkluzívna".

K situácii v Bangladéši sa vyjadril aj hovorca OSN Farhan Haq, ktorý zainteresované strany na pokoj a zdržanlivosť a rešpektovanie práva občanov na pokojné zhromažďovanie a slobodu slova. Dodal, že OSN "žiada bezpečnostné sily, aby chránili ľudí  v uliciach Dháky a ďalších miest Bangladéša".

Kto je Vadžídová?

Hasína Vadžídová bola zo strany politických oponentov i  ľudskoprávnych organizácií kritizovaná za autoritársky prístup. Jej priaznivci ju však označujú za "dcéru demokracie".

Spolu so svojou mladšou sestrou Rehanou v roku 1975 unikla pred vojenským prevratom, pri ktorom bol jej otec Šajch Mudžíbur Rahmán a väčšina jej rodiny zavraždená. Po návrate z exilu v roku 1981 sa Hasína Vadžídová ujala vedenia Ľudovej ligy, ktorá následne v 80. rokoch 20. storočia zohrala kľúčovú úlohu v "antiautokratickom" hnutí proti vojenskému diktátorovi Husajnovi Muhammadovi Eršádovi.

Predsedníčkou vlády sa stala prvýkrát v roku 1996 po tom, ako jej strana vyhrala parlamentné voľby. Tento scenár sa odvtedy niekoľkokrát zopakoval, naposledy v tomto roku. Opozičné skupiny však tvrdia, že vo voľbách došlo k podvodom.

Prezident rozpustil parlament

Pri pondelkových demonštráciách zahynulo podľa novej bilancie najmenej 113 ľudí a stovky ďalších utrpeli zranenia. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na policajné a nemocničné zdroje.

Prezident Muhammad Šahabuddín rozpustil parlament, čím splnil jednu z požiadaviek protestujúcich študentov.

V pondelok sa protivládni demonštranti vydali do centra metropoly Dháky napriek zákazu vychádzania, ktorý vláda vyhlásila po nedeľňajších krvavých protestoch. Stretli sa pritom s policajtmi a s provládnymi aktivistami. Demonštranti prerazili zátarasy v uliciach a vtrhli do sídla premiérky, ktorá krátko predtým odletela vojenským vrtuľníkom do Indie. Strety pokračovali aj po oznámení rezignácie Vadžídovej.

Viac ako desiatka ľudí prišla údajne o život, keď protestujúci zapálili hotel vlastnený šéfom premiérkinej politickej strany v meste Džašohar na juhozápade krajiny. Ďalších 25 obetí si vyžiadali násilnosti v Savare, na predmestí bangladéšskej metropoly Dháky.

Protivládne protesty si vyžiadali životy

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell na sociálnej sieti X vyhlásil, že je "zarmútený tragickou stratou ľudských životov, ku ktorej došlo počas demonštrácií v posledných dňoch" v Bangladéši, a požiadal o prepustenie "svojvoľne zadržaných" demonštrantov.

Borrell zdôraznil, že je kľúčové plne rešpektovať ľudské práva a demokratické princípy a postaviť pred spravodlivosť osoby zodpovedné za porušovanie ľudských práv.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok