Keď ho pustili, nevedel si kúpiť lístok ani používať telefón. Štát sa o nás nezaujímal, hovorí pre ta3 bývalý väzeň
Hosťom relácie Téma bol bývalý väzeň Norbert Valakovič, ktorý za bránami väznice strávil vyše 11 rokov.
Do bežného života sa zaraďoval veľmi ťažko. S 27 eurami vo vrecku a bez dokladov nevedel, kam budú smerovať jeho prvé kroky.
“Boli to veľmi zmiešané pocity. Tešil som sa, ale zároveň som mal obrovský strach, či to zvládnem,“ hovorí.
Jednou z najdôležitejších vecí, ako sa postaviť na vlastné nohy, je nájsť si ubytovanie a prácu. Netreba sa báť verejne hovoriť o svojej minulosti. Ako v rozhovore uviedol, svojou úprimnosťou zamestnávateľa šokoval.
“Narovinu som povedal, že som vyšiel z väzenia a dlhé roky som sedel,“ opisuje s tým, že s úprimnosťou sa nám žije ľahšie. Práve vďaka otvorenosti boli k nemu ľudia zhovievaví a nehľadeli naňho ako na kriminálnika.
Prezidentka udelila štyri podmienečné milosti, sviatky mimo väznice strávi aj ďalších vyše 200 odsúdených
Návrat do iného sveta
Za veľký problém bývalý väzeň považuje digitálnu negramotnosť, s ktorou sa musel po prepustení sám vysporiadať. Napriek tomu, že v tom čase prebiehal najväčší technologický "boom", nikto ich na to nepripravil.
“Nevedel som si kúpiť lístok ani obsluhovať telefón,“ opisuje svoje neľahké začiatky.
Dôvod, prečo sa ľudia s kriminálnou minulosťou do väzenia v krátkom čase vracajú, je podľa jeho slov neistota a chýbajúca motivácia. Projekt ministerstva spravodlivosti s cieľom znížiť recidívu preto veľmi víta.
“Je to veľmi výhodné, pretože ten strach a neistota v každom väzňovi je veľká,“ tvrdí.
Nepomohli nám
Spomína, že pred odchodom z väzenia sa ho pýtali, aké sú jeho plány na slobode, pri otázkach to však končilo. Aplikáciu ministerstva preto vníma ako pomoc, ktorú on v tej dobe potreboval.
Ľuďom s podobným osudom sa snaží pomôcť prostredníctvom vlastných skúseností, ktoré vydal v ucelenej knižnej podobe. Poskytuje v nej rady, ako sa správne psychicky nastaviť a ako vyťažiť z tejto neľahkej skúsenosti čo najviac.
Keď opustia múry väznice, návrat do života nie je jednoduchý. Štát chce zmeniť osudy prepustených
Kľúč k novým zajtrajškom
"Odsúdení si neveria, myslia si, že to z nich všetci čítajú,“ upozorňuje na najväčšie mentálne bloky odsúdencov a dodáva, že svoju minulosť musia prijať, pretože "to je cesta k novým začiatkom".
S odstupom času hodnotí svoj pobyt vo väzení ako to najlepšie, čo sa mu mohlo v živote stať. „Keby sa mi to nestalo, nie som na tej ceste ako teraz. Po tejto skúsenosti vnímam život inak,“ tvrdí.
Odsúdeným odporúča, aby si verili a do minulosti sa nevracali. "Keď vykročia s odvahou, všetko sa im začne prispôsobovať", uzatvára povzbudivo.
Celú reláciu Téma ta3 si môžete pozrieť nižšie: