Čo vám ušlo z V politike: Takto sa dobrý sused nespráva, reaguje na stopku od Ukrajiny Kéry. Rusko je nespoľahlivý dodávateľ, komentuje Valášek

Hosťami relácie V politike boli podpredseda vlády Marián Kéry (Smer-SD) a poslanec Tomáš Valášek (PS). V druhej časti relácie diskutovali o ruskej rope. Zhrnuli sme pre vás to najpodstatnejšie.

V politike Kéry Valášek
Foto: ta3/Martin Rinčo

Ukrajina zastavila dodávky ruskej ropy na Slovensku. Prezident Peter Pellegrini a minister obrany Robert Kaliňák na tlačovej besede oznámili, že Slovensko po tomto kroku môže podniknúť odvetné opatrenia.

Naša krajina je najväčším dodávateľom elektrickej energie smerom na Ukrajinu. Príčinou vzniku takejto situácie bola firma Lukoil, ktorá k nám ropu dováža a ocitla sa na sankčnom zozname. 

"Takto sa nemá správať dobrý sused. Zostal som zaskočený a nahnevaný z rozhodnutia ukrajinskej strany, aby prerušila dodávky ropy na územie Slovenska a Maďarska," hovorí Kéry s tým, že bývalá vláda Kyjevu poskytla vojenskú pomoc a terajšia pokračuje v humanitárnej pomoci. 

Anketa

Ktorý z hostí vás najviac presvedčil?

Marián Kéry (Smer-SD)
- %
Tomáš Valášek (PS)
- %
Celkovo hlasov: 556

Stop ruskej rope na Slovensku 

Európska komisia si vyhradila čas na preštudovanie problému. Kéry si myslí, že keby sa situácia týkala Francúzska, Španielska či Nemecka, rozhodla by do 24 hodín.

"Neblokovali sme asociačné dohody medzi Ukrajinou a Európskou úniou. Som sklamaný, ako sa k tomu postavila aj Európska komisia. Zobrala si čas na to, že si preštuduje, či vôbec došlo k nejakému porušeniu," ozrejmil Kéry. 

Ak Ukrajina nezmení svoje rozhodnutie, je podľa neho načase, aby Slovensko zaujalo postoj a zvážilo, či Ukrajina neporušuje asociačnú dohodu.

Kéry tiež dodal, že pokiaľ sa situácia nevyrieši, malo by sa Slovensko zamyslieť aj nad tým, či nebude blokovať nielen vstup Ukrajiny do NATO, ale aj do EÚ. 

Ukrajina na obmedzenie reagovala

Obmedzenie tranzitu ropy ruskej spoločnosti Lukoil cez územie Ukrajiny pre Maďarsko a Slovensko nie je v nijakom prípade vydieraním. Uviedol to poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak, podľa ktorého Budapešť a Bratislava nekonajú v záujme mieru, ale trvajú na ústupkoch voči Rusku.

Ukrajina zastavením prepravy ropy ohrozila energetickú bezpečnosť Maďarska a Slovenska, pričom Kyjev sa netají tým, že to robí z politických dôvodov, napísal server mandiner.hu.      

Geopolitická hra Ruska a závislosť na rope

"Som prekvapený, že Smer je prekvapený. Boli ste opakovane varovaní, že Rusko je nespoľahlivý dodávateľ," reaguje Valášek a dodáva, že sme už dávno mali obmedziť "našu závislosť na ruskej rope".

"Štáty, ktoré budú závislé na dovoze ruskej ropy a plynu, budú predmetom geopolitických hier zo strany Ruska," vysvetľuje taktiku Moskvy Valášek. Spomenul aj Poľsko, ktoré v roku 2019 bolo závislé na rope, no keď im ju Rusi vypli, postavili si či už terminály, ropovody a mali "voľnosť slobodne sa rozhodnúť". 

"Slovnaft, ktorý bol prispôsobený na spracovanie ruskej ropy, začal až teraz investovať do iných technológií," kritizuje Valášek s tým, že tak mal spraviť pred desiatimi rokmi.

"Iné krajiny sa už desiatky rokov rozhodli pripraviť, začali investovať do modernizácií vlastných rafinérií. Prečo sme my čakali," pýta sa poslanec za Progresívne Slovensko.

Prvú časť relácie V politike si môžete pozrieť nižšie. Celú ju nájdete TU.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok