Piloti musia dokázať aj nemožné, Slovákov vycvičili v USA. Veliteľ letky F-16 opisuje, ako sa tankuje vo vzduchu
Hoci základný výcvik trvá len pár rokov, pilot pokračuje v cvičení po zvyšok svojej kariéry. Ak neprejde základnou lekárskou prehliadkou, môže sa s povolaním letca rovno rozlúčiť.
Prvé dve stíhačky F-16 sú už Slovensku, tretia by mala prísť v októbri, ďalších sedem kusov sa očakáva v roku 2025. Slovensko poslalo do Ameriky niekoľko pilotov na výcvik.
Jeden z nich - veliteľ letky F-16 Peter Gregor – v rozhovore pre ta3 prezradil, koľko trvá výcvik, čím všetkým si musí prejsť pilot, a aký osud čaká taktické lietadlá na Slovensku.
Ako dlho ste pilotom?
Pilotný výcvik som začal v roku 2005, po ukončení vysokej školy, kedy som začal lietať na vrtuľových lietadlách. Postupne som sa presunul na 81. krídlo Sliač, kde som začal svoj výcvik na lietadle L-39.
Po ukončení tohto výcviku som plynule prešiel na inštruktorský výcvik na rovnakom stroji.
Zastával som funkciu „demo“ pilota – teda predvádzal som lietadlo počas leteckých dní. V roku 2018 som absolvoval špecifický výcvik v USA, no a potom som sa stal veliteľom letky F-16.
FOTO/VIDEO: Slovensko má nové stíhačky. Tretia F-16 by mala prísť v októbri, potvrdil minister obrany
Kto rozhoduje o tom, kto pôjde na takýto výcvik?
Prvý človek, ktorý o tom rozhodne, je letecký lekár. Pilot musí prejsť kompletnou zdravotnou prehliadkou. Je to extrémne náročné, prehliadka trvá dva dni. Zahŕňa aj psychologické testy. Až potom môže pilot pokračovať v danom výcviku.
Lietali ste na migoch?
Nie. Mal som párkrát možnosť previezť sa na migu-29, ale nelietal som ako aktívny pilot.
Na školenie do Ameriky posielali aj pilotov, ktorí boli pôvodne na migoch-29?
Nie, bohužiaľ, títo ľudia takúto možnosť nedostali. Vzhľadom na to, že sme chceli postaviť výcvik a letku na kompletne nových a mladých ľuďoch. Mladí ľahšie absorbujú nové vedomosti s novými technológiami rýchlejšie, je to pre nich jednoduchšie.