Mieria na nich vodnými pištoľami a vyháňajú ich z mesta. V Barcelone eskalujú protesty, prečo si miestni neželajú turistov?
Príde Barcelona o turistov? Miestni protestujú voči návalom zahraničných návštevníkom. Dôvodom sú rastúce náklady na bývanie.
Internetom kolujú videá, ako obyvatelia Barcelony demonštrujú v uliciach a „útočia“ na turistov vodnými pištoľami.
Nejde o žiadny skutočný útok, ale nespokojnosť miestnych, píše denník The Washington Post. Turistom vysielajú jasný odkaz: „Turisti, choďte domov.“
Tourism contribution to Spain’s 🇪🇸 GDP: 12%, and the tourism sector provides close to 10% of all jobs in the country.
— BowTiedMara (@BowTiedMara) July 7, 2024
As of April 2024, the youth unemployment in Spain stands at 26.5%.
These people are retarded and deserve the socialism they elect:pic.twitter.com/JFCg3vrtd1
Prenájom sa stal nedostupným
Barcelona má za sebou sériu protestov proti masovému turizmu v krajine, ktorá ročne láka desiatky miliónov návštevníkov.
Samotnú Barcelonu navštívi približne 12 miliónov turistov. Práve ich tohtoročný rekordný prílev ovplyvnil sektor bývania, čím zvýšil ceny prenájmu a pre niektorých obyvateľov mesta je nedostupný.
Problémov je viac
Samotným obyvateľov neprekážala len vyššia cena bývania.
"Problémov je viac. Jeden je napríklad tvorba a likvidácia odpadu. Turisti generujú nespočetné množstvo odpadu. Ľuďom vadí ničenie životného prostredia, dopravné zápchy a podobné veci, ktoré sa spájajú s masami ľudí," komentuje situáciu spolupracovníčka ta3 v Španielsku Ľubica Zlochová.
Čo sa deje?
V Španielsku sa už pred začiatkom leta začalo protestovať proti masovému a neudržateľnému turizmu.
Napríklad v sobotu (6. júla) v uliciach Barcelony demonštrovalo 2 800 ľudí. V rukách mali transparenty s nápismi ako „Turisti, choďte domov“ a „Barcelona nie je na predaj“. Niektorí z nich striekali na návštevníkov v turistickej štvrti Las Ramblas vodu z vodných pištolí.
Prečo sú protesty proti turizmu?
Rastúce náklady na bývanie sú jadrom obáv protestujúcich. Ceny prenájmu v Barcelone sa za posledný rok zvýšili o 18 percent.
Za posledné desaťročie vzrástlo nájomné o 68 percent a náklady na kúpu domu sa zvýšili o 38 percent, čím sa mesto stalo pre miestnych obyvateľov neobývateľné.
Byty pre turistov, vrátane internetových stránok na prenájom, zaťažili miestny trh s bývaním.
Demonštranti sú tiež proti ekonomike založenej na cestovnom ruchu, ktorá ich podľa nich robí chudobnejšími a tiež závislými od návštevníkov.
Pozrite si rozhovor s Ľubicou Zlochovou, ktorá priblížila momentálnu situáciu v Španielsku.