V prevádzke bolo len desať dní. Mólo na doručovanie humanitárnej pomoci, ktoré pri Gaze postavili Američania, zlyháva

Denník New York Times upozornil, že plávajúce mólo, ktoré pri Gaze postavilo americké námorníctvo, zlyháva pri doručovaní humanitárnej pomoci.

mólo, humanitárna pomoc, Gaza
Foto: TASR/AP

Náklady na projekt sa odhadujú na päť až sedem miliárd dolárov, ale mólo je v prevádzke len približne desať dní.

Od začiatku vojny medzi Izraelom a Hamasom sa medzinárodné spoločenstvo zaoberá otázkou, ako dostať humanitárnu pomoc do Pásma Gazy.

Podľa OSN je najúčinnejším spôsobom posielať zásoby cez krajinu v nákladných autách, to však zvyšuje čas dodávok.

Problémy s dovozom

Agentúry tvrdia, že distribúcii bráni nedostatočná infraštruktúra, keďže oblasť znáša intenzívne bombardovanie, obmedzenia pohybu, prerušenú komunikáciu a nedostatok paliva.

Objavili sa aj správy o davoch a skupinkách ľudí, ktoré napádajú nákladné autá.

Operačný riaditeľ Svetového potravinového programu Carl Skau povedal: "Komplikované hraničné kontroly v kombinácii s vysokým napätím a zúfalstvom v Gaze takmer znemožňujú, aby sa zásoby potravín dostali k ľuďom v núdzi, najmä na severe."

Niektoré krajiny, vrátane USA, Belgicka a Jordánska, doručili pomoc letecky – pomocou parašutistických debničiek, ktoré z lietadiel zhadzovali do pobrežných oblastí.

To však môže byť aj nebezpečné. Niektoré skončili v mori, iné usmrtili niekoľko ľudí.

Čo obsahujú zásielky?

Ako píše BBC, charitatívna organizácia World Central Kitchen postavila na pobreží vlastné mólo a vo svojej prvej zásielke doručila 200 ton jedla po mori. Náklad zahŕňa fazuľu, mrkvu, konzervovaného tuniaka, cícer, konzervovanú kukuricu, predvarenú ryžu, múku, olej, soľ a palety ďatlí.

Svetový potravinový program hovorí, že riešenie jednoduchých potravinových potrieb by si vyžadovalo najmenej 300 nákladných áut denne na vstup do Gazy a distribúciu potravín.

Plávajúce mólo

Výstavba plávajúceho móla prebiehala na otvorenom mori a bola blesková - mólo bolo v prevádzke už koncom mája. Prvé nákladné dopravné prostriedky k nemu priplávali 17. mája, informovala BBC. Vtedy však radosť z móla utíchla, pretože projekt od začiatku sprevádzali nepríjemnosti.

"Počas mesiaca, keď bolo mólo pripojené k pobrežiu, bolo v prevádzke len asi desať dní. Zvyšok času sa buď opravovalo po tom, čo ho rozbúrené more rozbilo alebo oddelilo. Aby sa zabránilo ďalším škodám, tak sa jeho prevádzka z bezpečnostných dôvodov pozastavila," uviedol denník The New York Times.

Niektorí Palestínčania podľa CNN Prima News tiež obviňujú Biely dom, že humanitárne mólo bolo len zásterkou pre vojenské operácie.

V skutočnosti začiatkom júna izraelské komando uskutočnilo záchranu rukojemníkov v tábore Nuseirat a potom vrtuľníkom dostalo izraelských občanov do bezpečia.

Na záberoch vo videu nižšie môžete vidieť mólo s vrtuľníkom, o ktorom sa hovorilo na sociálnych sieťach v komentároch.

Minulý týždeň generálmajor Patrick Ryder, hovorca Pentagónu, odsúdil "nepresné tvrdenia na sociálnych sieťach", podľa ktorých bolo mólo súčasťou záchrannej operácie.

Pripustil však, že "počas operácie bola v blízkosti móla istá aktivita vrtuľníka".

Pozrite si archívnu reportáž z 15. marca 2024 o tom, ako humanitárnu pomoc k brehom Pásma Gazy.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok