Slovenský internet po atentáte na premiéra zaplavili hoaxy. Tieto naratívy sa objavovali najčastejšie
Slovenským internetom sa šírili dezinformácie aj o májovom atentáte na premiéra Roberta Fica. Projekt Hoaxy a podvody pripravil prehľad dezinformačných naratívov, ktoré súvisia s udalosťou.
Zdravotný stav premiéra
Nedostatok informácií krátko po atentáte podľa projektu spôsobil vznik dezinformácií ohľadom zdravotného stavu premiéra.
Hoaxy a podvody tvrdia, že úrady štátnej správy by mali mať pripravené všeobecné komunikačné formulácie a postupy.
"Lídrom v tejto oblasti je Veľká Británia, ktorá práve pre takéto prípady vyškolila počas posledných rokov niekoľko slovenských štátnych úradníkov. Bohužiaľ, väčšina z nich bola po posledných parlamentných voľbách donútená odísť zo štátnej správy, čo sa prejavilo na celom komunikovaní atentátu," informuje.
Správy hovorili aj o zlepšení zdravotného stavu premiéra, pričom sa neodvolávali na oficiálne zdroje.
ROZHOVOR: Niektorí politici stavili na dezinformácie. Demokraciu bez dôvery postupne nahrádza autokracia, tvrdí odborník
Atentát sa nestal
Aj s odstupom času sa šírili náznaky hoaxov, ktoré spochybňovali reálnosť atentátu. V komentároch sa šírili správy o chýbajúcich stopách krvi po viacerých zásahoch strelnou zbraňou.
Šírila sa dokonca poplašná správa o tom, že premiér potrebuje krv.
Tým, že atentát bol celosvetovo medializovaný, na území Slovenskej republiky sa pohyboval aj štáb ruskej televízie, ktorý podľa Hoaxov a podvodov prispieval k šíreniu niektorých dezinformačných naratívov.
Štát však voči dezinformáciám tohto typu nezakročil. Ako Hoaxy a podvody pripomenuli, "ruské médiá sa donedávna vyhrážali Slovensku a vypočítavali, za aký čas by naše územie zasiahli ruské rakety".
Oblačno, miestami hoaxy. Tieto dezinformácie si môžete prečítať pred, po a počas volieb
Hoax o komplicoch
Najnebezpečnejším hoaxom bolo podľa projektu poukazovanie na údajných komplicov útočníka.
"Dezinformačné médiá, jednotlivci, ale aj maďarská spravodajská televízia špekulovali o konkrétnych osobách atentátu ako o možných komplicoch páchateľa," píšu Hoaxy a podvody.
K takýmto udalostiam dochádza pravidelne. V minulosti ľudia napríklad šírili neoverené občianske preukazy či fotografie osôb, ktoré údajne unášali slovenské deti.
Pozrite si archívnu reportáž z 25. februára 2024 o tom, ako sa Demagóg spojil s Metou na boj s dezinformáciami.