Premiérovi k zotaveniu po atentáte pomohlo, že sám bojoval, uviedol lekár. Zdravotníkov ťažila zodpovednosť

18.6.2024 13:14

Rýchle zotavenie slovenského premiéra Roberta Fica po atentáte súviselo s tým, že premiér chcel sám bojovať, povedal pre denník Postoj jeden z ošetrujúcich lekárov.

Robert Fico
Foto: TASR/Radovan Stoklasa

"Keby sa veci vyvíjali inak, ako sa vyvíjali, neviem si predstaviť, čo by sa na Slovensku dialo," povedal pre Postoj prednosta kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny banskobystrickej nemocnice Jozef Valky.

Po útoku atentátnika bol premiér dva týždne jeho pacientom. Medicínsky sme to "zvládli celkom dobre", ale lekárov zaťažovala zodpovednosť. "Keby som povedal, že sme neboli pod tlakom, klamal by som. Môj život na dva týždne prestal fungovať," poznamenal Valky, ktorý v nemocnici pracuje 34 rokov.

Výhoda kliniky

Podobne vážne zranených pacientov nemocnica podľa neho veľmi nemá, pretože väčšinou vykrvácajú pri prevoze. Výhodou kliniky bolo aj to, že má traumacentrum aj takzvanú transplantačnú jednotku, ktorá je určená pacientom po transplantácii a ktorá bola vyhradená premiérovi a jeho ochranke.

Valky zaspomínal, že keď svojho času uspával prezidenta Rudolfa Schustera pred operáciou očí, ochranka bola priamo na sále, "sedela vedľa mňa", zatiaľ čo Ficovi strážcovia sledovali oknom, čo sa deje, ale na sálu nevstúpili a snažili sa, aby neprekážali, a tak s nimi neboli žiadne problémy.

Lekári sa starali len o pacienta

Správa o atentáte prednostu zastihla na medzinárodnom kongrese v Žiline, ale v nemocnici boli v práci obe primárky, s ktorými dohodol, čo sa bude diať. Uviedol, že pracovisko roky budoval preto, aby na ňom nemusel byť do smrti, ale aby fungovalo ešte lepšie, keď tam nie je. A na svojich kolegýň a kolegov je hrdý, ako všetko zvládli.

O premiérovom stave verejnosť informovali vládni politici. Podľa prednostu sa lekári starali len o pacienta a od všetkého ostatného sa úmyselne odstrihli. A lekári, ktorí sa svojho času starali počas hospitalizácie o českého prezidenta Miloša Zemana, "mi povedali, že jediné, čo nám závidí, je táto komunikácia, pretože pre nich to bolo vtedy neskutočne zaťažujúce".

Malý odliv zamestnancov

Banskobystrická nemocnica mala podľa Valkého aj to šťastie, že "tu ľudia zostali, nie je tu taký veľký odliv ľudí do zahraničia ako napríklad z bratislavských kliník".

Uistil, že "premiér nedostal žiadnu zvláštnu liečbu" a že je v nemocnici mnoho iných pacientov, napríklad po transplantáciách, ktorí predstavujú aj komplikovanejšie prípady. "Liečba pána premiéra má pre nás len takú skúsenosť, že sme pána premiéra liečili a našťastie sa to podarilo."

Pozrite si archívnu reportáž zo 6. júna o premiérových prvých slovách po atentáte.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok