Po upršanom týždni prichádzajú horúčavy. Kedy bude viac ako 30 stupňov? Sledujte radar

16.6.2024 14:37 , Aktualizované: 16.6.2024 16:22

Počasie je mimoriadne nevyspytateľné. Striedajú sa teplé dni s chladnými nocami, no budúci týždeň teploty prekročia tridsiatku. Intenzívne zrážky, krupobitie a striedanie teplôt ovplyvňujú aj záhrady a poľnohospodárstvo.

Ako bude cez týždeň?

Začiatok nového týždňa počasie ešte horúčavy neprinesie. Denná teplota by mala vystúpiť na 22 až 28 stupňov.

Ako píše iMeteo.sk, prvá vlna tepla príde v utorok 18. júna. Maximálne teploty sa počas dňa dostanú na 26 až 32 stupňov. Najteplejšie by malo byť na území Slovenska v stredu. Teploty prekročia hranicu 30 až 35 stupňov.

Vzhľadom na teplé počasie zo začiatku roka sa posunula vegetácia o dva až tri týždne dopredu.

Teplo v aute

Polícia SR stále na Facebooku pripomína, že teploty v aute a vonku sú rozdielne a hoci sa zdá, že vonku je znesiteľná teplota, v aute môže zabíjať.

Takéto teploty sú mimoriadne nebezpečné nielen pre dospelého človeka, ale bezpodmienečne aj pre deti alebo zvieratá. Tento scenár platí, ak je auto vypnuté a klimatizácia nefunguje.

Zapnutá klimatizácia

Nie je však vhodné mať klimatizáciu v prevádzke v miestnosti s malými deťmi, chladný vzduch tiež nemá prúdiť priamo na človeka.

Vhodný je rozdiel teploty v interiéri päť až sedem stupňov Celzia nižší ako vonkajšia teplota. Optimum v miestnosti je 23 až 25 stupňov Celzia. V extrémnych horúčavách aj 26 až 27 stupňov Celzia.

"Následkom nevhodného používania klimatizácie ľudia často trpia problémami zo strany pohybového aparátu. Prejavuje sa najmä stuhnutím, bolesťou svalov, kĺbov, krčnej chrbtice, ramien a bolesťami hlavy. Časté sú aj príznaky zo strany dýchacích ciest, vysušená sliznica, nádcha, kašeľ ale aj infekcie horných dýchacích ciest," povedala pre ta3 obvodná lekárka Jana Tuchyňová.

Pri nedostatočnej údržbe sa často šíria aj patogénne baktérie, ktoré môžu spôsobiť aj závažné ochorenia. "Z toho dôvodu je nutná pravidelná odborná údržba klimatizácie," dodala.

Počasie ovplyvnilo dozrievanie obilia

"Budeme mať aj oblasti, kde problémy s počasím dozrievanie obilia spomalili a teda oddialili nástup žatvy. Budeme mať aj oblasti, kde sa reálne kosiť začne skôr, než býva dlhoročným zvykom. O tom je ale poľnohospodárstvo a vplyv počasia, ktorý z roka na rok viac vnímame na priebehu celého roka a vývoji plodín," priblížila Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Skoršie dozrievanie obilnín a repky podľa nej prirodzene odráža situáciu v prírode, kde je vzhľadom na teplé počasie zo začiatku roka posunutá vegetácia o dva až tri týždne dopredu. O minimálne dvojtýždňovom posune žatvy hovoria poľnohospodári napríklad z oblastí Bratislavy, Trnavy alebo Nových Zámkov a dokonca na južných svahoch Spiša je vegetácia posunutá dopredu až o jeden mesiac.

"Je preto možné, že s prvým zberom v najjužnejšie položených oblastiach začnú poľnohospodári už aj v treťom júnovom týždni," poznamenala.

"Na niektorých miestach južného Slovenska, najmä v oblasti okolo Komárna a Nových Zámkov, sme v posledných dňoch zaznamenali aj ľadovce, dokonca supercely, ktoré napáchali obrovské škody. Porasty sú tak na niektorých poliach polámané a poľahnuté," dodala Holéciová.

Témy: Počasie

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok