FOTO: Časť RTVS bola na nohách. Pozrite si, ako zamestnanci pochodovali k ministerstvu kultúry
Časť zamestnancov a spolupracovníkov Rozhlasu a televízie Slovenska vstúpila v pondelok napoludnie do trojhodinového štrajku. Dôvodom je nesúhlas s navrhovaným zákonom o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Desiatky zamestnancov sa presunuli formou protestného pochodu od budovy Slovenského rozhlasu k budove Ministerstva kultúry SR, kde vystúpili rečníci.
Mnohé požiadavky sú zhodné
"Požiadavky štrajkového výboru sa v mnohom stotožňujú s názormi manažmentu RTVS, predovšetkým v oblasti plánovaných legislatívnych zmien, financovania inštitúcie a ukončenia útokov na novinárov zo strany politikov," uvádza sa v stanovisku šéfa telerozhlasu Ľuboša Machaja a manažmentu RTVS.
Štrajk podľa nich nebude mať vplyv na vysielanie programových služieb RTVS, keďže budú dodržané všetky zákonné povinnosti, ktoré RTVS vyplývajú zo súčasnej platnej legislatívy. Televízia dokonca vysielala živé vstupy zo štrajku.
Ďalšia podpora
Podporu požiadavkám zamestnancov vyjadrili aj viaceré filmárske asociácie. "Žiadame stiahnutie predloženého zákona o STVR a ukončenie snáh o politickú kontrolu nad médiami verejnej služby bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Zároveň vyzývame k hľadaniu systémových riešení, ktoré minimalizujú možnosti politického tlaku na RTVS a zabezpečia jeho stabilné financovanie," uvádzajú asociácie.
Návrh zákona o STVR je aktuálne v parlamente. Vláda ho schválila koncom apríla. Legislatíva formálne nerozdeľuje súčasnú RTVS, mení však pravidlá kreovania orgánov telerozhlasu. Dňom jej účinnosti má zaniknúť mandát súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja i členov Rady RTVS.
Médiá veria vo vlastnú výnimočnosť a chýba im sebareflexia, myslí si Farkašovský. Hajko sa obáva politizácie a ovládnutia RTVS
Pozrite si archívnu reportáž z 15.5.2024 o zmenách v RTVS: