Západ by mal vedieť, s čím sa zahráva, varuje Putin. Pozorne sleduje debatu o povolení úderov na území Ruska

28.5.2024 17:28

Ruský prezident Vladimir Putin varoval šéfa Severoatlantickej aliancie (NATO) Jensa Stoltenberga a takzvaný kolektívny Západ pred povolením ukrajinských útokov na vojenské ciele v Rusku pomocou západných zbraní.

Putin
Foto: TASR/AP

Varovanie pred globálnym konfliktom

Západ by mal podľa neho vedieť, s čím sa zahráva. Prezident pred odletom z Taškentu po návšteve Uzbekistanu zopakoval svoje varovania ohľadom eskalácie vojny na Ukrajine do globálneho konfliktu, uviedla agentúra TASS. Rusko podľa Putina debatu na Západe pozorne sleduje.

Stoltenberg v uplynulých dňoch vyhlásil, že "spojenci by mali zvážiť odvolanie niektorých obmedzení, ktoré zaviedli na použitie zbraní dodaných Ukrajine". Argumentoval napríklad zintenzívnením bojov v Charkovskej oblasti – frontová línia sa tam nachádza neďaleko ruskej hranice, čo Ukrajincom sťažuje obranu, keď nemôžu dodané zbrane použiť na útoky na ruské územie.

Pozrite si reportáž z 28.5.2024 o použití dodávaných zbraní v konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou:

Najdôležitejší je teraz Charkov

Ukrajinské útoky na ruské cezhraničné oblasti podľa Putina prinútili Moskvu začať ofenzívu v Charkovskej oblasti a vytvoriť "nárazníkovú zónu". O vytvorení novej takej zóny by Rusko muselo rozhodnúť, ak by Ukrajina použila presné zbrane dlhého doletu, cituje Putina TASS.

Charkovská oblasť je teraz podľa Putina stredobodom záujmu ruského vojnového snaženia. "Všetko sa teraz točí okolo vývoja o prístupe k Charkovu," odpovedal šéf Kremľa na otázku novinárov.

Ruský prezident tiež komentoval dokument, ktorý podpísal hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj a ktorý by umožnil eventuálne vyslanie francúzskych vojenských inštruktorov do ukrajinských výcvikových centier.

Cudzie jazyky

Podľa Putina už na Ukrajine sú a majú straty. Putin svoje tvrdenie podporil údajnými vojenskými odpočúvaniami, v ktorých sú počuť cudzie jazyky. Západné krajiny podľa svojich vyjadrení s výcvikom ukrajinských vojakov už pomáhajú, avšak iba na svojich území.

Paríž už na začiatku mája vyvrátil dezinformáciu ohľadom vyslania bojových jednotiek na Ukrajinu, hoci prezident Francúzska Emmanuel Macron aj šéf poľskej diplomacie Radoslaw Sikorski uviedli, že vyslanie nebojových vojenských jednotiek "by nemali vylúčiť". Európske štáty a NATO sa podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza na februárovej parížskej konferencii zhodli, že na Ukrajinu vojakov nevyšlú.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok