Z väzenia na front. Za Ukrajinu idú bojovať stovky odsúdených, Zelenského zákon mení pravidlá
Do ukrajinskej armády vstúpilo 613 väzňov, ktorí teraz absolvujú výcvik. Ukrajinským médiám to povedal minister spravodlivosti Denys Maljuska. K 25. máju sa podľa úradu o vojenskú službu uchádzalo 4 300 odsúdených, píše ruskojazyčný web stanice BBC.
Prísnejšie opatrenia
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v polovici mája podpísal zákon, ktorý ľuďom odsúdeným za menej závažné trestné činy umožňuje vstúpiť do ozbrojených síl a bojovať proti ruským inváznym silám.
"Pôjde o jednotky, ktoré sa zatiaľ skladajú výlučne z ľudí, ktorí si už odpykali svoj trest," cituje BBC ministra spravodlivosti. Zdôraznil, že mieni dohliadnuť na dodržanie všetkých zákonných povinností vo vzťahu k povolaným väzňom, aby dal najavo, že "s bývalými väzňami sa zaobchádza riadne a v súlade s normami", keď do radov ozbrojených síl vstúpi.
Ľudské zdroje sú pre ukrajinskú armádu dlhodobým problémom, pretože bojuje s oveľa väčším a lepšie vybaveným nepriateľom.
V posledných mesiacoch sa tento problém ešte prehĺbil, čo prinútilo úrady k zavedeniu prísnejších opatrení pre tých, ktorí sa vyhýbajú odvodom.
Stoltenberg: Použitie zbraní na území Ruska by nezatiahlo NATO do vojny. Ukrajina má podľa neho jasné práva
Ako to majú Rusi?
Nové opatrenie, ktoré ponúka podmienečné prepustenie odsúdeným výmenou za vstup do armády, by podľa niektorých predstaviteľov mohlo viesť k mobilizácii až 20-tisíc väzňov, hoci je nepravdepodobné, že by sa tak vysoký počet odsúdených do armády pridal.
Zákon zakazuje mobilizovať väzňov odsúdených za závažné zločiny, ako sú vraždy alebo znásilnenia či trestné činy proti národnej bezpečnosti.
Brániť vlasť nemajú tiež verejní činitelia odsúdení za korupciu. Nikomu nesmie do konca trestu zostávať viac ako tri roky.
Model naberania trestancov do armády už v skoršej fáze vojny prijala Moskva - v lete 2022. Ruský program sa však od ukrajinského líši, predovšetkým v tom, že Rusko umožňuje bojovať väzňom odsúdeným za ťažké zločiny.