Rozhodnutie, ktoré môže zmeniť vojnu. Biden čelí tlaku, Kyjev chce použiť americké zbrane na ruskom území
Prvýkrát od začiatku vojny americká administratíva reálne uvažuje o tom, že umožní Ukrajine zaútočiť na ruské územie zbraňami dodanými USA. To je niečo, čo Američania v súčasnosti prísne zakazujú z obáv pred eskaláciou konfliktu. Šéf americkej diplomacie však teraz presadzuje zmenu postoja, uviedol denník The New York Times.
Briti to už umožnili
S každým ďalším mesiacom Spojené štáty dosahujú o niečo väčší pokrok v otázke vojenskej pomoci Ukrajine. To, čo bolo kedysi nemysliteľné, sa už realizuje alebo sa o tom zrazu diskutuje, píše český web CNN Prima News, ktorý na správu upozornil. Či už išlo o „neslýchané“ dodávky tankov Abrams alebo stíhačiek F-16, USA vždy nakoniec zmenili svoj postoj a vypočuli výzvu Kyjeva.
Pre všetky doteraz dodané zbrane, raketové systémy a útočné vozidlá však platí jasná podmienka - Ukrajina môže americký arzenál použiť len na obranu vlastnej krajiny, ale nemôže ho použiť na útok proti Rusku.
Dodržiavanie tejto klauzuly svedomito vyžaduje administratíva Joea Bidena z dôvodu obáv z eskalácie konfliktu. Podľa Bieleho domu by pristátie amerických rakiet na ruskom území mohlo vyvolať tretiu svetovú vojnu.
Spojené kráľovstvo bolo tento rok prvou krajinou, ktorá umožnila Ukrajine útočiť svojimi zbraňami na území Ruska. USA stále odmietajú urobiť niečo podobné, čo je podľa časopisu Foreign Affairs problém.
Pre Kyjev sú obzvlášť cenné britské rakety Storm Shadow, ktoré majú účinný dosah až 400 kilometrov.
Ani Poľsko nevylučuje vyslanie vojakov na Ukrajinu. Minister Sikorski chce, nech si Putin láme hlavu
Ako by zareagoval Putin?
Washington teraz po prvýkrát od začiatku vojny zvažuje zrušenie zákazu. Podľa denníka The New York Times sa diskusie mali rozbehnúť po návrate ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena z jeho poslednej návštevy Kyjeva.
Problémom Ukrajiny je, že Rusko vypúšťa niektoré bezpilotné lietadlá a rakety zo základní na druhej strane hranice. Ak ich chce Kyjev paralyzovať, musí na to použiť len vlastné zbrane alebo zbrane britskej výroby. Z tohto dôvodu chce Blinken zmeniť postoj USA a údajne tlačí na prezidenta USA, aby zrušil klauzulu o neútočení.
Ukrajina môže použiť britské zbrane proti ruskému územiu. Ruská diplomacia to označuje za hybridnú vojnu
Biely dom sa však takéhoto rozhodnutia naďalej obáva. „Biden a niektorí jeho asistenti nie sú presvedčení, že Rusko by sa neuchýlilo k jadrovým zbraniam. V priebehu minulého roka uviedli, že sa domnievajú, že existuje určitá červená čiara, ktorá by mohla vyvolať tvrdšiu reakciu zo strany Putina. Len nevedia presne, kam vedie a aká by mohla byť reakcia,“ uviedol denník The New York Times.
Aj keby USA nakoniec povolili Ukrajine zaútočiť na Rusko americkými zbraňami, podľa PBS je pravdepodobné, že by išlo len o ciele v pohraničných oblastiach. To znamená, že Ukrajinci by pravdepodobne nedostali zelenú na útok na Moskvu alebo Petrohrad.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzitým zopakoval, že vypustenie klauzuly by Kyjevu výrazne uľahčilo vojnové úsilie. „Je to súčasť našej obrany. Ako sa môžeme chrániť pred týmito útokmi? Toto je jediný spôsob,“ povedal Zelenskyj.
Pozrite si reportáž z 27. mája o pomoci Španielska pre Ukrajinu: