Poslanci ukončili schôdzu. Parlament posunul zákon o RTVS do druhého čítania

22.5.2024 09:26 , Aktualizované: 22.5.2024 20:15

Poslanci Národnej rady po stredajšom hlasovaní ukončili 12. schôdzu, ktorá trvala od polovice apríla. Zvyšok neprerokovaných bodov parlament odsunul na ďalšiu riadnu schôdzu, ktorá sa má začať 11. júna. Informoval o tom podpredseda parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD), ktorý je poverený riadením parlamentu.

Koniec schôdze

Na programe schôdze ostalo ešte niekoľko poslaneckých opozičných návrhov zákonov. Poslanci nestihli prebrať ani viaceré výročné správy inštitúcií.

Na ďalšiu schôdzu sa presúvajú aj návrhy na odvolanie šéfov dvoch výborov, ktoré už boli presúvané. Júnová schôdza má byť posledným riadnym rokovaním poslancov pred tradičnou letnou prestávkou.

Zákon o RTVS v druhom čítaní

RTVS sa má zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Riaditeľa by mala voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi Ministerstva kultúry. Vyplýva to z návrhu zákona o STVR, ktorú v stredu poslanci Národnej rady NR SR posunuli do druhého čítania.

Návrh nerozdeľuje jednu verejnoprávnu inštitúciu zabezpečujúcu televízne a rozhlasové vysielanie, no podľa rezortu kultúry vytvára podmienky na samostatný rozvoj Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. "Prináša vyššiu formu flexibility a zavádza nové prvky a kombináciu verejného a súkromného práva do procesu voľby a odvolávania generálneho riaditeľa inštitúcie i kreovania rady STVR," ozrejmilo ministerstvo.

Zmena v značke

Legislatíva má zmeniť aj názov média. Súčasný podľa rezortu degraduje slovenský národ na región Slovensko. "Namiesto prívlastku 'slovenský', 'slovenská' (aký) označujúci štátotvorný národ je v názve použité územné označenie verejnoprávnych médií Slovenska," podotkol.

Orgánmi STVR majú byť rada a generálny riaditeľ. Rada by mala mať, tak ako doteraz, deväť členov. Zmeniť sa však má spôsob jej kreovania. Minister kultúry má po novom nominovať štyroch členov rady na základe výberového konania, zvyšných piatich má voliť Národná rada SR na základe návrhu parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Funkčné obdobie člena rady má ostať šesťročné.

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) návrh zákona skritizovalo. "Ide proti záujmom verejnosti aj proti európskym pravidlám. Jeho schválenie v prvom čítaní je chybou," skonštatovalo v stanovisku. Vyzvalo vládu, aby legislatívu stiahla. "Náš politický zápas o záchranu RTVS bude pokračovať a ak to bude potrebné, tak aj podaním na Ústavný súd," dodalo.

RTVS v rozprave

Telerozhlas nevyhnutne potrebuje systémové zmeny. RTVS treba odpolitizovať a vrátiť ju do verejnoprávneho formátu. V pléne Národnej rady to vyhlásil poslanec Karol Farkašovský (SNS) počas diskusie k novému zákonu o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Poslanec kritizoval manažment RTVS aj za to, že verejnoprávny telerozhlas sa snaží kopírovať trendy komerčných médií.

"Existenciu média verejnej služby nespochybňuje nikto," vyhlásil Farkašovský. Pýta sa, či RTVS plní poslanie, ktoré jej zo zákona prináleží. Tvrdí, že manažment telerozhlasu zlyháva, "glorifikuje" sám seba za jediného ochrancu slobody prejavu a slobody novinárskej tvorby.

"Najväčšou zmenou, ktorú treba urobiť, je odpolitizovanie spolitizovaného média," skonštatoval s tým, že RTVS má byť pre najširšiu verejnosť zdrojom aktuálnych objektívnych, nestranných a dôveryhodných informácií. Nemá byť zdrojom hotových postojov. Pýta sa, či je RTVS dôveryhodné. Kritizoval niektoré relácie.

Farkašovský tvrdí, že RTVS sa od svojho zákonom stanoveného poslania odklonila, keď v rokoch 2020 a 2023 nerobila informačnú žurnalistiku, ale "robila aktivistickú žurnalistiku a vykonávala nadprácu". Tvrdí, že namiesto kontroly a zdravej kritiky štátnej moci sa stal servilným voči "vládnej elite a vládnej propagande". Alternatívne médiá podľa neho do značnej miery v tomto čase ponúkali informačnú a názorovú pluralitu.

Pozrite si prvý živý vstup redaktorky Pancurákovej:

Opoziční poslanci

Ján Hargaš (PS) vyzdvihol kultivované vystúpenie Farkašovského. S obsahom však nesúhlasí. "Máme úplne iný názor na to, ako dosiahnuť ciele, ktoré ste zadefinovali," podotkol. Jozef Pročko (Slovensko, KÚ, Za ľudí) sa pýta, ako chce koalícia odpolitizovať telerozhlas. "Čím? Že si z nej idete urobiť politickú slúžku?" odkázal. Nie je podľa neho pravdou, že alternatívne médiá suplovali RTVS.

Martina Holečková (KDH) uviedla, že telerozhlas bude musieť po prijatí nového zákona bojovať s komerčnými televíziami o zisky z reklamy. Tvrdí, že je potrebné, aby bola RTVS nezávislá a aby bolo nezávislé aj jej financovanie.

Návrh v rozprave kritizovala aj Mária Kolíková (SaS). Okrem iného namietala, že sa legislatíva písala "rýchlym perom". "K čomu je taký stres? Čo sa také deje v RTVS, že je potrebné tak rýchlo zmeniť právnu úpravu?" skonštatovala. Myslí si, že ide o vážne rozhodnutie, ktoré treba riadne prediskutovať.

Upozornila však na to, že na to nebol vytvorený priestor. "Svedčí tomu aj to, ako je skrátená rozprava v parlamente," dodala. Tvrdí, že od predkladateľov nepočula racionálny dôvod, prečo sa má zrušiť RTVS. Zmeny si podľa nej vyžiadajú finančnú a administratívnu záťaž.

Hnutie PS chce, aby vláda stiahla zákon o RTVS. Koalícia má príležitosť vytvoriť priestor pre riadnu diskusiu o reforme verejnoprávnych médií, ktorá by prispela k zmierneniu polarizácie a ku spoločenskej súdržnosti, vyhlásila podpredsedníčka PS a podpredsedníčka Výboru Národnej rady pre kultúru a médiá Zora Jaurová.

“Na takúto diskusiu a legislatívny proces sme v PS kedykoľvek pripravení, a budeme v nej maximálne súčinní. Zákon dnes prerokúvame v atmosfére, ktorú sme si na začiatku rozpravy nevedeli predstaviť. Situácia sa radikálne zmenila, ale zákon nie. Jeho cieľom je aj naďalej úplne ovládnuť fungovanie verejnoprávnych médií. Toto nemôže byť cesta, ktorou sa Slovensko vydá,” zdôraznila Jaurová. 

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok