Voľby 2024: Pellegrini sa vzdá funkcie šéfa strany aj členstva, jeho prvá cesta bude smerovať do Česka. Orbán mu pogratuloval v slovenčine

7.4.2024 07:00 , Aktualizované: 7.4.2024 18:00

Prezidentské voľby má Slovensko za sebou. Víťazom sa stal Peter Pellegrini. Zdolal svojho protikandidáta Ivana Korčoka. Do úradu šéf Hlasu nastúpi 15. júna.

6april2024_Prezident_Volby24_Pellegrini_22032957.jpg
Foto: TASR/Martin Baumann

18:00 Dnešný povolebný online sme ukončili. Ďakujeme za priazeň. Prezidentským voľbám sa budeme naďalej venovať na webe ta3 a aj vo vysielaní.

17:28 Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zaželala v nedeľu Petrovi Pellegrinimu po víťazstve v prezidentských voľbách veľa úspechu pri plnení si nových povinností.

"Gratulujem Petrovi Pellegrinimu k zvoleniu za prezidenta Slovenska. Želám vám veľa úspechu pri vašich nových povinnostiach a teším sa na spoluprácu s vami na dôležitých výzvach, ktorým spolu čelia Európska únia a Slovensko," napísala von der Leyenová na sociálnej sieti.

16:55 Z témy mieru, pokoja a stability vyťažil Peter Pellegrini vo svojej kampani v prezidentských voľbách podľa politológa Juraja Marušiaka maximum. Poukázal na to v rozhovore s tým, že výsledok volieb ho neprekvapil. Konštatoval, že Pellegrini mal v porovnaní s Ivanom Korčokom väčšie rezervy voličov, z ktorých mohol čerpať, a nespoliehal sa len na jednu skupinu.

16:24 Jedna z najväčších stávkových spoločností na Slovenku zaznamenala nábery v hodnote až 4,32 milióna eur v súvislosti s prezidentskými voľbami, čo je pre spoločnosť Tipsport rekordné číslo.

"Najvyššia výhra zo sólo tiketu predstavuje 42-tisíc eur a pochádza z tiketu podaného na Petra Pellegriniho v hodnote 20-tisíc eur. Tipér stavil na neskoršieho víťaza v deň konania druhého kola prezidentských volieb – v čase, keď bol na neho kurz 2,1:1," uviedla spoločnosť.

16:01 Za vysokú volebnú účasť v druhom kole prezidentských volieb môže aj nárast polarizácie, ktorá pomohla k mobilizácii občanov. V spoločnosti sa počas posledných rokov vytvárajú politické "kempy" či určitá skupinová identita, ktorej cieľom je bojovať za nejaký cieľ. V tomto duchu sa dá vysvetliť aj nárast účasti vo voľbách. Skonštatovala to politologička z Univerzity Komenského v Bratislave Aneta Világi.

15:49 V obci na Záhorí spojili voľby s referendom. Väčšina obyvateľov obce Radošovce v okrese Skalica nesúhlasí s prípadnou výstavbou veterného parku v katastri obce. Miestne referendum je platné, keďže sa na ňom zúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Viac sa dočítate v článku nižšie. ↓

15:10 Prezidentské voľby ukázali, že Slovensko je veľmi rozdelené a potrebovalo by viac spájať. Uviedla to predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Strana Kresťanská únia verí, že víťaz volieb Peter Pellegrini bude zastupovať aj záujmy konzervatívcov a kresťanov.

14:24 Čo mohlo pomôcť Pellegrinimu v druhom kole?

Novozvolenému prezidentovi Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu pomohol naratív strachu z vojny a mobilizácia voličov. Neúspešný kandidát Ivan Korčok zase zdôrazňoval potrebu reprezentácie voličov, ktorí nepodporujú súčasnú vládnu koalíciu. Skonštatovala to politologička z Univerzity Komenského Darina Malová. Smutným výsledok predvolebnej kampane je podľa nej ešte väčšie rozdelenie dvoch typov občanov Slovenska, a tým aj celej krajiny.

„Keď sa človek opýta priemerného voliča, aké hodnoty bude voliť, povie pokoj, poriadok, prípadne prosperitu. To je presne slovník, ktorý používa Peter Pellegrini," usúdila politologička. Zmobilizovať sa mu podľa nej podarilo široké spektrum občanov SR vrátane voličov Štefana Harabina, maďarskej komunity a tiež ľudí, ktorí v prvom kole prezidentských volieb nevolili. Takisto voličov z vidieka.

Poukázala na „konflikt“ medzi vidiekom a mestom, či Bratislavou proti zvyšku Slovenska. Na základe takéto "konfliktu" podľa nej po prvom kole Pellegrini začal mobilizačnú kampaň, a tak oslovil aj ďalšie skupiny voličov, ktoré ho napokon prišli voliť.

Poznamenala, že občanov mobilizoval tiež Korčok a tiež sa mu podarilo získať väčší počet voličov v porovnaní s prvým kolom. Problémom podľa nej bolo, že nemal už kde „siahnuť“ pri neúspešných kandidátoch, pretože voliči Harabina by ho určite nevolili. Zhodnotila, že nemal ani príliš veľkú podporu na vidieku. „Smola Ivana Korčoka spočíva v tom, že máme málo veľkých miest a málo voličov, ktorí sú moderní, rozhľadení a žijú mestským liberálnejším štýlom,“ dodala Malová.

13:51 Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán zablahoželal Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu v druhom kole volieb prezidenta SR.

„Srdečne blahoželám Petrovi Pellegrinimu k jeho suverénnemu víťazstvu v slovenských prezidentských voľbách. Je to veľká výhra pre ľudí a veľká výhra pre zástancov mieru v celej Európe!“ napísal Orbán na sociálnej sieti X.

Svoj príspevok zakončil v slovenskom jazyku: „Blahoželáme, pán prezident!“

13:40 Poľský prezident Andrzej Duda zagratuloval Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu v prezidentských voľbách a vyjadril nádej, že sa mu s novým slovenským náprotivkom podarí nadviazať tradične dobrú spoluprácu. Na konštruktívnu spoluprácu s Pellegrinim sa okrem toho teší i rakúsky prezident Alexander Van der Bellen.

„Blahoželám zvolenému prezidentovi Petrovi Pellegrinimu k víťaznej kampani a dôvere, ktorú do neho vložili jeho krajania. Počítam s tradične veľmi dobrou susedkou spoluprácou,“ napísal na sociálnej sieti X Duda.

Van der Bellen v gratulačnom príspevku na sociálnej sieti X zagratuloval Pellegrinimu a poprial mu šťastie pri plnení si povinností, ktoré mu občania Slovenska zverili. Zároveň uviedol, že sa teší na konštruktívnu spoluprácu.

„V týchto ťažkých časoch bude kľúčom k ďalšiemu posilneniu výborných vzťahov medzi našimi krajinami ako susedmi a partnermi v rámci Európskej únie,“ napísal rakúsky prezident.

Pozrite si reportáž zo 7. apríla o tom, aké prvé kroky urobí Pellegrini ako prezident:

12:46 „Chcem garantovať všetkým občanom SR, že Slovensko je plne ukotvené v rámci EÚ aj v rámci Severoatlantickej aliancie. To budem garantovať. A nikto ani nemieni meniť kurz našej zahraničnej politiky,“ uviedol Pellegrini.

Slovensko však podľa neho musí byť v týchto zoskupeniach suverénnejšie. Myslí si tiež, že sa treba pozerať na všetky svetové strany. Želá si ukončenie konfliktu na Ukrajine a hľadanie cesty k obnoveniu vzťahov aj s Ruskou federáciou. „Samozrejme, keď sa ukončí tento vražedný konflikt,“ doplnil.

Po nástupe do funkcie prezidenta nevidí dôvod na otváranie koaličnej dohody. Tvrdí, že zatiaľ s nikým nerokoval o prípadnom prerozdelení postov a nebolo to nikoho podmienkou.

„Jasne som dával najavo, že prezidentské voľby nijakým spôsobom nemenia pomery síl v parlamente, a preto by malo byť zachované všetko tak, ako je v koaličnej zmluve podpísané tromi predsedami politických strán,“ poznamenal a poukázal na počty poslancov strán. Zároveň ocenil, že v druhom kole mu SNS vyjadrila podporu bez akýchkoľvek požiadaviek.

12:35 Prvá pracovná cesta novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho po nástupe do funkcie bude smerovať do Českej republiky. Potvrdil to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

12:05 Predseda opozičného KDH Milan Majerský verí, že víťaz druhého kola prezidentských volieb Peter Pellegrini splní svoje sľuby a urobí všetko pre to, aby ľudí na Slovensku spájal, a nie rozdeľoval.

„Slovensko má nového prezidenta. Gratulujem Petrovi Pellegrinimu k zvoleniu a verím, že splní svoje sľuby a urobí všetko pre to, aby ľudí na Slovensku spájal, a nie rozdeľoval,“ uviedol Majerský na sociálnej sieti.

11:48 Víťaz prezidentských volieb Peter Pellegrini sa vzdá funkcie predsedu Hlasu-SD aj členstva v strane. Chce byť nadstraníckym prezidentom. Uviedol to v diskusnej relácii ta3 V politike. Zatiaľ nepovedal, kto ho nahradí na poste straníckeho lídra.

11:43 Výsledok druhého kola prezidentských volieb je najtesnejší v histórii priamej voľby prezidenta na Slovensku. Rozdiel medzi víťazom Petrom Pellegrinim a Ivanom Korčokom predstavuje 6,25 percenta hlasov (rozdiel 165 546 hlasov).

V prvých priamych voľbách prezidenta SR v roku 1999 zvíťazil Rudolf Schuster nad Vladimírom Mečiarom, rozdiel medzi nimi bol 14,37 percenta, čo predstavovalo 433 839 hlasov. Ivan Gašparovič v roku 2004 vyhral nad Mečiarom s náskokom 19,83 percenta (rozdiel 357 224 hlasov).

Gašparovič následne zvíťazil v roku 2009 nad Ivetou Radičovou, rozdiel predstavoval 11,07 percenta (rozdiel 245 979 hlasov). Andrej Kiska v roku 2014 zvíťazil nad Robertom Ficom s náskokom 18,77 percenta (rozdiel 413 224 hlasov).

V roku 2019 bol rozdiel medzi víťazkou Zuzanou Čaputovou a Marošom Šefčovičom 16,81 percenta, čo predstavovalo 304.179 hlasov.

Pozrite si reportáž zo 7. apríla o tom, ako sa jednotlivým kandidátom v 2. kole darilo v rôznych krajoch:

11:21 Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na sociálnej sieti zablahoželal Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu v prezidentských voľbách.

„Gratulujem, pán prezident! Ďalšie potvrdenie síl ochraňujúcich suverenitu a síl presadzujúcich mier!“ napísal Szijjártó.

11:15 Novozvolený prezident Peter Pellegrini zvíťazil aj vďaka mobilizácii vlasteneckých voličov. Mimoparlamentné hnutie Republika tak reagovalo na výsledky prezidentských volieb.

„Sme presvedčení, že Peter Pellegrini dokázal zvíťaziť aj vďaka značnej mobilizácii vlasteneckých voličov, ktorí prekonali osobné animozity a k prezidentským voľbám pristúpili štátnicky,“ uviedlo hnutie.

Tvrdí, že urobilo všetko preto, aby voľby nevyhral „progresívny kandidát“ Ivan Korčok. Poďakovalo sa voličom, ktorí podľa hnutia pomohli Slovensku rozhodnúť sa správne.

10:57 Český prezident Petr Pavel zagratuloval Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu v prezidentských voľbách. Zároveň vyjadril nádej, že sa im spolu podarí nadviazať na tradične dobré susedské vzťahy. 

„Gratulujem Petrovi Pellegrinimu k zvoleniu za nového prezidenta Slovenska. Verím, že naviažeme na tradíciu mimoriadne dobrých susedských vzťahov a budem sa tešiť na konštruktívnu spoluprácu,“ napísal Pavel na sociálnej sieti X.

Pellegrinimu k víťazstvu gratulovali na sociálnych sieťach už viacerí českí politickí lídri vrátane premiéra Petra Fialu, ministra zahraničných vecí Jana Lipavského či expremiéra Andreja Babiša.

10:55 Novozvolený prezident Peter Pellegrini zvíťazil vo všetkých krajoch Slovenska s výnimkou Bratislavského.

Najviac hlasov získal Pellegrini v Banskobystrickom kraji, kde ho volilo 61,01 percenta voličov. O niečo menej dostal v Nitrianskom (58,74 percenta) a Trenčianskom kraji (58,31 percenta). Nasledujú Prešovský (57,39 percenta), Žilinský (56,07 percenta), Košický (54,42 percenta) a Trnavský kraj (50,51 percenta).

V Bratislavskom kraji volilo Pellegriniho len 34,02 percenta oprávnených voličov. V tomto kraji zvíťazil ako v jedinom Ivan Korčok, ktorý tu získal podporu 65,97 percenta.

10:50 Polícia evidovala počas druhého kola prezidentských volieb päť priestupkov, zaoberať sa bude aj 19 podnetmi. K vážnemu narušeniu verejného poriadku neprišlo.

„Prijaté bezpečnostné opatrenia vyhodnocujeme ako dostatočné,“ podotkol s tým, že v pohotovosti boli viaceré zložky polície. Na bezproblémovom zabezpečení volieb a verejného poriadku v rámci celého Slovenska sa podieľalo 5 786 policajtov.

Solák doplnil, že polícia počas prípravy druhého kola volieb evidovala jedno trestné oznámenie a šesť priestupkov. Začaté bolo trestné stíhanie, ktoré sa týka podozrenia zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy nalepením plagátu.

Pozrite si tlačovú konferenciu štátnej volebnej komisie:

10:35 Poslanci KDH Martina Holečková a František Majerský sa vyjadrili k výsledkom prezidentských volieb.

,,Jedným z výdobytkov novembra 1989 sú slobodné a demokratické voľby. Ich výsledok sa nám nemusí vždy páčiť, no je potrebné ho rešpektovať. Cítime, že značná časť Slovenska a väčšina mladých ľudí je z výsledku prezidentských volieb sklamaná. Chceli by sme vás vyzvať, prosíme neprepadnite skepse a nerezignujte. Nezanevrite na Slovensko, naša krajina vás potrebuje. Demokracia vás potrebuje. Váš hlas moderného a prozápadného Slovenska nesmie zmiznúť. My budeme aj naďalej pokračovať v hájení demokracie a právneho štátu.”

10:18 Najvyššia volebná účasť v druhom kole prezidentských volieb bola v Bratislavskom kraji, a to 70,93 percenta. Najmenej občanov prišlo voliť v Košickom kraji, kde bola účasť 52,28 percenta.

Podľa informácií Štatistického úradu SR bola z hľadiska okresov najvyššia účasť v okrese Bratislava I, a to 73,70 percenta, najnižšia účasť bola v okrese Komárno, presnejšie 39,59 percenta.

Najvyššia účasť spomedzi všetkých samospráv bola v obci Ondavka v okrese Bardejov, kde bola účasť 94,73 percenta, naopak, najnižšia účasť bola na Luníku IX v Košiciach, kde prišlo hlasovať 4,27 percenta voličov.

10:14 „V histórii volieb prezidenta SR to bola druhá najvyššia účasť,“ zdôraznil predseda Štatistického úradu SR Martin Nemky.

Doplnil ďalej, že v mestách a mestských častiach volilo 62,41 percenta voličov, v obciach 59,70 percenta..

V 44 okresoch bola volebná účasť vyššia ako celoslovenský priemer. Výsledky, ktoré sa najviac priblížili celoslovenskému priemeru, zaznamenali v obci Okružná v okrese Prešov.

„Prvou potvrdenou zápisnicou okrskovej volebnej komisie v systéme IVIS bola v sobotu 6. apríla o 22.08 h zápisnica okrsku č. 1 v obci Svätuš v okrese Sobrance, tou poslednou v nedeľu o 1.38 h bola zápisnica z okrsku č. 49 v bratislavskej Petržalke,“ dodal predseda ŠÚ SR s tým, že celý proces sumarizácie výsledkov trval 3 hodiny a 56 minút.

10:12 Oficiálnym víťazom druhého kola prezidentských volieb je Peter Pellegrini so ziskom 53,12 percenta hlasov. Ivan Korčok získal 46,87 percenta hlasov. Oficiálne výsledky potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii.

Pellegriniho volilo 1 409 255 voličov, Korčokovi odovzdalo svoj hlas 1 243 709 voličov. Rozdiel medzi oboma kandidátmi je 165 546 hlasov. Volebná účasť dosiahla 61,14 percenta, čo je 2 671 279 voličov. Oproti prvému kolu bola účasť vyššia, vtedy prišlo hlasovať 2 265 656 voličov, čo je 51,91 percenta hlasov.

9:10 „Tieto prezidentské voľby ukázali, že Slovensko je veľmi rozdelené a potrebovalo by viac spájať. No je takmer isté, že vládna koalícia bude vo svojej šialenej politike rozvratu Slovenska pokračovať,“ myslí si predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.

„Petrovi Pellegrinimu sa podarilo preklamať sa do prezidentského paláca, ale napriek prehre Ivana Korčoka má demokratické Slovensko stále obrovský potenciál na ďalšie vzopätie sa voči garnitúre zla. Boj za úspešné, prosperujúce a bezpečné Slovensko preto nevzdáme,“ dodala Remišová.

7:30 Svetové médiá informujú o víťazstve Petra Pellegriniho v slovenských prezidentských voľbách.

Americká agentúra AP opisuje Pellegriniho ako blízkeho spojenca populistického premiéra Roberta Fica.

Britská stanica BBC uvádza, že za slovenského prezidenta bol zvolený populista s priateľským a zhovievavým postojom voči Rusku, ktorý zdieľa s premiérom Ficom. 

7:00 Spustili sme volebný online. Budeme vám prinášať aktuálne informácie, čo sa týka výsledkov prezidentských volieb na Slovensku.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok