Prímerie v Gaze môže prísť do dvoch dní. Podmienkou je, aby Izrael splnil tieto podmienky, hovorí Hamas
Ak Izrael na rokovaniach v Káhire prijme požiadavky palestínskej radikálnej formácie Hamas, prímerie v palestínskom Pásme Gazy "môže byť do 24 až 48 hodín. Podľa agentúry AFP to v nedeľu uviedol nemenovaný vysokopostavený príslušník Hamasu.
Požiadavky Hamasu
Ak Izrael bude súhlasiť s požiadavkami Hamasu, medzi ktoré patrí návrat vysídlených Palestínčanov do severnej časti Pásma Gazy a zvýšenie objemov humanitárnej pomoci, "vydláždilo by to cestu k dohode o (prímerí) v priebehu nasledujúcich 24 až 48 hodín," uviedol predstaviteľ Hamasu pod podmienkou zachovania anonymity.
Ako informoval denník The Times of Israel (TOI), táto informácia bola zverejnená zhruba v čase, keď do Káhiry pricestovala delegácia Hamasu, aby rokovala o možnom dočasnom prímerí a o dohode o rukojemníkoch zavlečených do Pásma Gazy z juhu Izraela, keď tam 7. októbra 2023 prenikli palestínske teroristické komandá.
Podľa egyptských médií citovaných agentúrou AFP v Káhire už sú predstavitelia Kataru i vyslanec USA.
V egyptskom hlavnom meste v nedeľu očakávajú aj izraelskú delegáciu.
Medzičasom zdroj však oboznámený s rokovaniami uviedol, že Izrael svoj tím do Káhiry nepošle, kým nezíska úplný zoznam rukojemníkov, ktorí sú stále nažive.
Izrael schválil rámec dohody o prímerí v Pásme Gazy. Návrh zahŕňa šesťtýždňové prímerie
Vzrastajúca nádej
Nádeje na prvé prerušenie bojov od novembra vzrástli minulý týždeň po predchádzajúcom kole rokovaní sprostredkovaných Katarom a Egyptom a konaných v Dauhe, ako aj po opatrných náznakoch amerického prezidenta Joea Bidena, že dohoda je blízko. Biden však v piatok priznal, že dohoda je zatiaľ nedosiahnuteľná, doplnil TOI.
Pri bezprecedentnom útoku na Izrael zo 7. októbra 2023 zabili palestínske komandá vyše 1200 ľudí a približne 250 ďalších uniesli do Pásma Gazy ako rukojemníkov. Izraelskí predstavitelia uvádzajú, že približne 130 z nich je stále v zajatí, do čoho však zarátavajú aj približne 30 pravdepodobne mŕtvych.
Izrael v reakcii na palestínsky útok spustil masívnu vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy, pri ktorej doteraz podľa údajov Hamasu zahynulo vyše 30.400 ľudí, taktiež prevažne civilistov. Zranenia utrpelo ďalších vyše 68-tisíc ľudí.
Podľa Izraela k počtu obetí prispieva skutočnosť, že Hamas využíva palestínskych civilistov ako ľudské štíty, keď umiestňuje vojenské zariadenia do civilných objektov.