Parlament rokoval, ale nehlasoval. V pléne prevládali opozičné návrhy

21.2.2024 10:20 , Aktualizované: 21.2.2024 19:36

Poslanci Národnej rady SR v úvode dňa pokračovali v diskusii o návrhu zákona o preukazovaní pôvodu príjmu a majetku z dielne poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ.

Národná rada SR, parlament
Foto: ta3/Denis Dufala

Počas dňa však poslanci nehlasovali. Najbližšie hlasovanie ich čaká až o týždeň v utorok 27. februára, keď by mali rozhodnúť o všetkých dovtedy prerokovaných bodoch programu.

Redefinícia znásilnenia

Poslanci sa v závere dňa venovali návrhu na redefiníciu skutkovej podstaty trestného činu znásilnenia. Tá je obsiahnutá v novele Trestného zákona z dielne SaS, ktorou poslanci ukončili stredajšie rokovanie.

"V rámci tejto redefinície dochádza k odklonu od podmienky použitia násilia alebo hrozby bezprostredného násilia a zavádza podmienku absencie súhlasu poškodenej osoby," uviedli predkladatelia v dôvodovej správe.

Zuzana Plevíková (Smer-SD) navrhovateľom pripomenula, že o túto zmenu sa snažia dlhodobo v opozícii a doteraz na znení nebola zhoda. Pýtala sa tiež, ako si vedia predkladatelia reálne v praxi predstaviť dokazovanie znásilnenia a či na styk daná osoba dala súhlas alebo nie.

Reakcia opozičných poslankýň

Beáta Jurík (PS) aj exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) v reakcii poukázali na doterajšie znenie definície znásilnenia. Ozrejmili, že je podmienené napríklad aj hrozbou násilia, pričom ani na hrozbu nemusíte mať priamo materiálny dôkaz, videozáznam či nahrávku zachytávajúcu vyhrážku. Kolíková podčiarkla, že orgány činné v trestnom konaní majú svoje postupy a dokážu vec vyhodnotiť na základe iných dôkazov a výpovedí.

Pozrite si živý vstup redaktorky Diany Štrusovej priamo z parlamentu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok