Ukrajinci sú Rusi, vyhlásil Medvedev. Exprezident odmietol Zelenského výnos o územiach obývaných Ukrajincami

23.1.2024 07:22

Bývalý ruský prezident a súčasný zástupca tajomníka ruskej Rady bezpečnosti Dmitrij Medvedev v pondelok vo svojom statuse na sociálnych sieťach zopakoval, že "Ukrajinci sú Rusi a Malorusko je súčasťou Ruska". Informoval o tom týždenník Newsweek.

Dmitrij Medvedev
Foto: X / Гюндуз Мамедов/Gyunduz
Dmitrij Medvedev

Týmto svojím výrokom Medvedev reagoval na výnos "o územiach Ruskej federácie historicky obývaných Ukrajincami", ktorý v pondelok podpísal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.      

Kultúrna identita ako zbraň

Newsweek poznamenal, že kultúrna identita je už dlho zbraňou, ktorú Rusko používa proti Ukrajine. Experti napríklad v marci 2023 pre Newsweek povedali, že Moskva si zachovala silnú kultúrnu prítomnosť na Krymskom polostrove a po stáročia rozpútavala etnické čistky, aby si svoj nárok na územie upevnila prostredníctvom "rusifikácie".

Okrem toho Rusko už viac ako desať rokov aktívne podporuje separatistické hnutia na východe Ukrajiny a v septembri 2022 vyhlásilo, že oficiálne anektuje Doneckú, Chersonskú, Luhanskú a Záporožskú oblasť na južnej a východnej Ukrajine. V roku 2014 anektovalo i Krymský polostrov, ktorý je pritom medzinárodne uznávaný ako súčasť Ukrajiny.

Newsweek pripomenul, že začiatkom januára Medvedev označil Ukrajinu za "nezávislý štát na historických ruských územiach" a dodal, že protichodné tvrdenia budú neustálym zdrojom konfliktov.      

"Ukrajinci sú Rusi"

Vo svojom najnovšom statuse Medvedev tvrdí, že Zelenského výnos bol vydaný ako "propagandistický ťah" na prekrytie neúspechov ukrajinskej armády na bojisku.

Podľa Medvedeva ani "nie je čo komentovať, keďže Ukrajinci sú Rusi a Malorusko je súčasťou Ruska". Zdôraznil, že je čas, aby Zelenskyj s podobnými snahami "prestal, inak čoskoro k Ukrajine pripojí Kanadu".

V texte Zelenským podpísaného dekrétu sa uvádza, že ukrajinské orgány vypracujú "akčný plán na zachovanie národnej identity Ukrajincov v Ruskej federácii, a to aj na územiach, ktoré historicky obývajú" a ktoré sa nachádzajú "v hraniciach" súčasného Krasnodarského kraja, Belgorodskej, Brianskej, Voronežskej, Kurskej a Rostovskej oblasti Ruskej federácie.

Zhromažďovanie údajov o násilnej rusifikácii

Stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) si v tejto súvislosti všimla, že v dokumente sa nespomínajú regióny na Sibíri a na ruskom Ďalekom východe s historicky významným podielom ukrajinského obyvateľstva.

Okrem toho ukrajinské úrady - podľa Zelenského - majú vytvoriť centrum, ktoré bude zhromažďovať údaje o zločinoch spáchaných na Ukrajincoch žijúcich v Rusku, ako aj o "politike násilnej rusifikácie, o politických represiách a deportáciách".

Kyjev tiež plánuje aktívnejšie bojovať proti dezinformáciám a propagande z Ruskej federácie, ako aj organizovať podujatia "zamerané na vyvrátenie ruských mýtov o Ukrajine," píše sa vo výnose podľa RFE/RL.

Skutočná história

Uskutočnia sa i zmeny vo vzdelávacích programoch na Ukrajine, aby ich obsahom bola "skutočná história etnických Ukrajincov na nimi obývaných územiach v rámci Ruskej federácie".

Výnos bol Zelenským podpísaný v Deň zjednotenia Ukrajiny, ktorý sa každoročne slávi 22. januára na počesť podpísania aktu o znovuzjednotení Ukrajinskej ľudovej republiky a Západoukrajinskej ľudovej republiky z roku 1919.

Podľa výsledkov sčítania ľudu, ktoré sa v Rusku uskutočnilo v roku 2020, sa za Ukrajincov považuje 884-tisíc obyvateľov Ruskej federácie a anektovaného Krymu - je to o 1,1 milióna menej ako v roku 2010 a o dva milióny menej ako v roku 2002, doplnilo Rádio Sloboda.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok