V boji o post hlavy štátu sa proti sebe postavia pokoj a rovnováha. Slosiarik pre ta3 povedal, či môžeme očakávať kultivovanú kampaň
V relácii Téma bol hosťom sociológ a riaditeľ prieskumnej agentúry Focus Martin Slosiarik. S moderátorkou Dianou Štrusovou sa rozprávali o nadchádzajúcich prezidentských voľbách.
Už 23. marca 2024 proti sebe zabojujú kandidáti na prezidenta v prvom kole. V prieskumoch verejnej mienky dominujú predseda parlamentu a Hlasu-SD Peter Pellegrini a občiansky kandidát Ivan Korčok.
Štýl ohlásenia kandidatúry
Podľa riaditeľa agentúry Focus bola účasť v boji o prezidentské kreslo očakávaná v prípade oboch mien. "Nebolo to podľa mňa nič prekvapivé. Očakávalo sa to," povedal Slosiarik.
Ohľadom samotného štýlu ohlásenia kandidatúry povedal, že ide o vyjadrenie toho, z akých prostredí prichádzajú. V prípade Pellegriniho išlo o veľké a slávnostné vyhlásenie, "do istej časti zinscenované". Korčok to oznámil z ulice, pretože chce byť občiansky kandidát, priblížil sociológ.
Prieskum: Kto by vyhral 1. kolo prezidentských volieb? Rozdiel medzi favoritmi je tesný
Pôjde o slušnú a kultivovanú kampaň?
"Nie je to trúfalé povedať. Obaja páni majú istú predispozíciu, aby tá kampaň bola takéhoto (slušného - pozn. red.) charakteru. Aj keď bude ostrejšia, obaja si uvedomujú, že ostane v limitoch slušnej komunikácie," vysvetlil.
Odlišný však bude obsah. Predseda Hlasu "ide predovšetkým naratívom pokoja". Tento spôsob komunikácie je podľa Slosiarika tiež reakciou na aktuálne protivládne protesty. V kampani sa snaží zacieliť na upokojovanie spoločnosti.
V prípade Korčoka "ide o naratív rovnováhy alebo protiváhy". Vymedzuje sa proti súčasnej vládnej sile. Aj vzhľadom na túto komunikáciu ho podporuje opozícia.
ROZHOVOR: Súboj rodákov z Bystrice? Politológ považuje Pellegriniho rozhodnutie za logické, Korčoka ťahá opozícia
"Sadni! Podrž!"
Korčokove video, v ktorom má pes podržať tašku, môže naznačovať degradáciu politickej odbornosti. Preto je otázkou, či by Korčok mal v podobnom štýle rétoriky pokračovať aj naďalej. Sociológ video vníma skôr ako pokračovanie v konzistentnej komunikácii s odkazom pre slovenských voličov.
"To video je konzistentné s tým, čo hovorí Ivan Korčok dlhodobo. Snaží sa, aby tá moc bola v spoločnosti rovnomerne rozložená," vyjadril sa Slosiarik.
"Za videom je potrebné vnímať, že je to isté posolstvo aj voličom súčasnej vládnej koalície. Do istej miery vychádza z roku 2014, keď kandidovali Andrej Kiska a Robert Fico proti sebe. Andrej Kiska mal koncept protiváhy, s ktorou prichádzal do kampane," priblížil riaditeľ prieskumnej agentúry.
Korčok v kampani pritvrdil a nešetrí Pellegriniho. Pána má poslúchať psík, nie prezident, odkazuje
O tom, aký vplyv môžu mať opozičné protesty na výsledky volieb, ale aj kandidatúre ostatných kandidátov, vrátane Andreja Danka, sa dozviete v celom rozhovore, ktorý si môžete pozrieť nižšie: