Úspešnosť špeciálnej prokuratúry je podobná ako tých okresných, konštatovala Mišíková. V štúdiu diskutovala o zrušení ÚŠP
Bývalá prokurátorka a dnes advokátka Eva Mišíková bola hostkou Štúdia ta3. Témou bolo zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.
Nevyhnutné zmeny
„Zmeny, pokiaľ ide o trestný poriadok, sú v istom zmysle nevyhnutné,“ skonštatovala Mišíková na margo plánovaných zmien. Europarlament vyzval v stredu slovenskú vládu, aby prehodnotila chystané zmeny a ich dopad pre právny štát. Podľa Mišíkovej nejde o tak závažné narušenie demokratického poriadku, ako sa niekedy snaží časť opozície tvrdiť.
Nezodpovednosť prokurátorov
Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry vníma bývalá elitná prokurátorka rozporuplne. „Musím, bohužiaľ, konštatovať, že postup špeciálnej prokuratúry alebo prokurátorov prispeli k tomu, že nie vždy boli veci v priebehu vyšetrovania zabezpečované zákonným spôsobom,“ upozornila dnes advokátka Mišíková na pochybenia ÚŠP. Pri vyšetrovaní je podľa nej veľmi podstatný dohľad prokurátora.
Problematická kontrola
Mišíková upozornila na problematickú kontrolu špeciálnej prokuratúry. „Ak advokát namieta zaujatosť všetkých prokurátorov špeciálnej prokuratúry, tak generálny prokurátor nemá právomoc vec odňať a prideliť ju nejakej krajskej prokuratúre tak, ako je to pri Špecializovanom súde,“ uviedla. Podľa nej je obmedzená možnosť kontroly. O zákonnosti postupu konkrétneho prokurátora ÚŠP nerozhoduje osoba zvonku, ale riaditeľ úradu ÚŠP. To je podľa Mišíkovej problematické.
Poslanci ukončili pondelkové rokovanie. Zrušenie ÚŠP je podľa opozície nehoráznosť, vetovaný kompetenčný zákon nie je v programe
Bežná úspešnosť
Daniel Lipšic pravidelne obhajuje zachovanie špeciálnej prokuratúry aj tvrdením, že jej úspešnosťou je na úrovni cca 95 %. „Takéto isté percento žalovateľnosti je na akejkoľvek okresnej prokuratúre,“ ozrejmila Mišíková. Toto číslo podľa nej nie je argumentom v prospech zachovania ÚŠP.
Celú reláciu si môžete pozrieť nižšie: