Ďalší rokovací deň v parlamente skončil. Šutaj Eštok aj Pellegrini podľa opozície porušujú zákon
Diskusia k návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona bude v Národnej rade (SR pokračovať aj v stredu 10. januára. Prihlásených je ešte zhruba 40 rečníkov písomne, po nich sa budú môcť hlásiť poslanci ústne. Diskusii aj v utorok 9. januára dominovali vyjadrenia opozície. Jej predstavitelia sa zhodujú, že takéto závažné zmeny by mali prejsť riadnou diskusiou a legislatívnym procesom.
Do diskusie sa zapojili zatiaľ len opoziční poslanci. Aj v utorok sa rokovalo do 20.00 h.
Poslanci z opozície kritizovali zmeny trestných sadzieb pri majetkovej trestnej činnosti, zámer zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry aj ďalšie ustanovenia novely.
Viacerí upozornili aj na riziko, že zmeny ohrozia čerpanie eurofondov. Tvrdia, že novelizácia môže ohroziť vyšetrovanie a postihovanie machinácií s európskymi zdrojmi. Apelovali preto na riadnu diskusiu.
Pondelkové rokovanie
Poslanci Národnej rady SR ukončili pondelkové rokovanie 6. schôdze krátko po 20:00 h. Počas celého dňa debatovali o návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona. V rozprave vystúpili len opoziční poslanci.
Vystúpenie ministra spravodlivosti
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) odmieta argumenty opozície a kritiku voči novele Trestného zákona. Znižovanie trestných sadzieb má podľa neho posilniť možnosti ukladania alternatívnych trestov. Tvrdenia opozície, že po novelizácii nebude za korupčné a majetkové trestné činy hroziť trest Susko odmietol. Táto možnosť sudcom podľa jeho slov ostane. Minister trvá aj na dôvodnosti návrhu na skrátené legislatívne konanie pri novele.
Susko tvrdí, že znižovanie trestných sadzieb je dlhodobo diskutované a zmenu pripravovali aj predošlí ministri. "Táto novela filozoficky vychádza z tejto diskusie," uviedol s tým, že predložená novela upravuje tresty inak. Vyhlásil, že znižovanie výšky trestných sadzieb má posilniť možnosti ukladania primeraných a spravodlivých trestov. Prostriedok na udeľovanie spravodlivých trestov vidí v individualizácii. "O to sa hlavne snažíme, aby bola individualizácia trestu, aby mohol sudca individuálne zhodnotiť náležite, akým spôsobom bol spáchaný trestný čin a uložiť za to primeraný trest," povedal.
Ochranná liečba aj zrušenie ÚŠP
Čo sa týka otázky ochranného liečenia a detencie, v tomto podľa Suska vychádza návrh z novely pripravenej za jeho predchodkyne Jany Dubovcovej. Odstrániť sa majú medzery tak, aby sa osoby s uloženým ochranným liečením nestrácali v systéme. Aj v oblasti prevencie sa odvoláva na návrhy svojich predchodcov. Tvrdí, že novelizácia reaguje aj na viaceré infringementy zo stany európskych orgánov voči Slovensku.
Pri zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry vidí Susko viacero dôvodov. Úrad označil za zaujatú sústavu prokurátorov, kde sa politicky koncentrovala moc v takom rozsahu, že to nie je možné opraviť personálnymi zmenami. Začalo sa to podľa neho zmenou spôsobu voľby generálneho prokurátora. Tvrdí, že pod dozorom ÚŠP sa manipulovali trestné konania voči vtedajšej opozícii. Prokurátori ÚŠP podľa neho pravidelne obštruovali možnosť obvinených podať riadne opravné prostriedky a zdržiavali sťažnosti proti vzneseniu obvinenia až do podania obžaloby.
Pozrite si priamy vstup Diany Štrusovej:
Poslanci ukončili pondelkové rokovanie. Zrušenie ÚŠP je podľa opozície nehoráznosť, vetovaný kompetenčný zákon nie je v programe
Opozícia kontrovala Suskovi
Gábor Grendel (klub Slovensko, KÚ, Za ľudí) naďalej vidí v novelizácii zámer vlády vybaviť beztrestnosť svojim nominantom a kamarátom. "Nemôžete byť taký nekompetentný, aby ste tým omáčkam verili," povedal ministrovi. Podotkol, že na znižovanie trestných sadzieb mal Smer-SD 12 rokov vládnutia v minulosti. Vtedy to však podľa neho nominantom strany neprekážalo. Zdôraznil tiež, že individualizácia pri rozhodovaní sudcov funguje aj v súčasnosti.
Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) vyhlásila, že filozofia Suskovho návrhu je úplne iná než pri návrhoch jeho predchodcov. Hovorí o zásadnej zmene trestnej politiky. Novelizácia podľa jej nej úplne inak nastavuje priestor sudcu na rozhodovanie. Tvrdí, že tí majú teraz riadne parametre a jasne stanovené pravidlá aj podľa závažnosti daných činov a aj podľa okolností.
Opozícia neprijala ani argumenty Suska na zrušenie ÚŠP. Štefan Kišš (PS) sa pýta, či k tomu existuje nejaká riadna analýza. Ján Hargaš a Branislav Vančo (obaja PS) podotkli, že ak sa má úrad zrušiť na základe rozhodnutí súdov o pochybeniach prokurátorov, či sa teda idú podľa tejto logiky rušiť všetky inštitúcie a úrady, ktoré niekedy zlyhali.
Pozrite si rozhovor s politológom, ktorý sa vyjadril k prvým rokovacím dňom v novom roku.
Pozrite si prvý živý vstup redaktorky Štrusovej:
SaS tvrdí, že Pellegrini porušuje zákon
Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) porušuje zákon pri vyhlásení voľby kandidátov na sudcu Ústavného súdu SR. Tvrdí to opozičná SaS vzhľadom na to, že Pellegrini stále nevyhlásil voľbu, hoci tak mal urobiť bezodkladne po zániku funkcie sudcu ÚS. Post ústavného sudcu nie je obsadený po tom, ako sa v septembri 2023 vzdala funkcie sudkyňa Jana Laššáková. SaS tvrdí, že Pellegrini chce získať čas, aby o vymenovaní sudcu ÚS mohol potenciálne rozhodnúť nový prezident, teda v prípade úspechu aj on sám.
Poslankyňa Mária Kolíková (SaS) pripomenula, že Pellegrini už mal dva mesiace na to, aby voľbu vyhlásil, no stále tak neurobil. Keďže tak neurobil bezodkladne, hrubo podľa nej porušuje zákon. Vidí v tom politický zámer ovládnuť voľbu sudcu ÚS. "Tým, že nechal uplynúť tieto dva mesiace, je zrejmé, že si chce nechať priestor potenciálne sám pre seba ako budúci úspešný kandidát na prezidenta," vyhlásila Kolíková na utorkovej tlačovej konferencii. Priblížila, že po vyhlásení voľby plynú povinné časové lehoty na podanie kandidatúr, podkladov, takisto sa musí konať aj vypočutie kandidátov a následne voľba v parlamente.
Pellegrini už avizoval, že voľbu kandidátov na sudcu ÚS vyhlási pravdepodobne budúci týždeň. Ešte predtým sa má stretnúť v Košiciach s predsedom ÚS Ivanom Fiačanom.
Mikulec je presvedčený, že Šutaj Eštok porušuje zákon
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) porušuje zákon, keď nevypláca mzdu vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorí sa do práce vrátili po rozhodnutí súdu. Vyhlásil to poslanec Národnej rady SR a exminister vnútra Roman Mikulec z hnutia Slovensko. Poukázal na aktuálne rozhodnutie Okresného súdu v Banskej Bystrici, ktorý v utorok vydal platobný rozkaz v prípade vyšetrovateľa Štefana Mašina. Rozhodnutie súdu ešte nie je právoplatné.
"Kde to sme, aby minister vnútra porušoval zákon ako na bežiacom páse," podotkol Mikulec. Prístup Šutaja Eštoka nepovažuje za správny. "Toto je absolútna dehonestácia súdov, dehonestácia práva na Slovensku," dodal. Zo strany ministra ide podľa Mikulca o pomstu vyšetrovateľom. Podčiarkol pritom, že každý pracujúci si zaslúži mzdu za vykonanú prácu bez ohľadu na to, či majú so šéfom rovnaké názory. Poukázal aj na Trestný zákon, ktorý hovorí i o nevyplatení mzdy zo strany štatutárneho orgánu.
Poslanec za hnutie Slovensko Gábor Grendel to vníma rovnako negatívne. Kritizoval tiež zámer ministra vnútra meniť fungovanie NAKA. Poukázal na medializovaný rozhovor, v ktorom minister potvrdil, že NAKA v jej súčasnej podobe skončí.
Pozrite si druhý živý vstup redaktorky Štrusovej: