Koreňmi šikany sú rodina a internet, hovorí komisár pre deti. Počet pokusov o samovraždu je astronomický
Na Slovensku evidujeme sériu vážnych rodinných tragédií, ktoré súvisia s deťmi, mladistvými či mladými ľuďmi. Hosťom v Téme dňa bol komisár pre deti Jozef Mikloško. Úrad je konkrétne angažovaný aj v prípade samovraždy 15-ročného chlapca v Parchovanoch.
Moderátor Peter Bielik uviedol, že podľa neho škola v Parchovanoch “komunikuje katastrofálne, nevidíme tam žiadne prejavy sústrasti, zapálené sviečky ani nejaké ospravedlnenie.“ Škola však podľa Mikloška s úradom komunikuje.
Tá však podala trestné oznámenie. Prečo sa žiak dostal na strechu školy je tiež otázne. Mikloško uviedol, že je tam veľa faktorov, ktoré musia byť prešetrené.
Základná škola, zo strechy ktorej skočil žiak, podáva trestné oznámenie. O šikane chlapca nevedela
Agresivita v spoločnosti
Mikloško spomenul prieskum, kde sa hovorí, že “až 45 percent Slovákov si myslí, že nárast agresivity v spoločnosti je jedným z hlavných problémov, ktorý tu beží.“
“Agresivita, ktorá prerastá do šikany, sa musí riešiť, skutočne je problémom, ktorý musíme riešiť," myslí si komisár.
Jedným z koreňov problému je rodina. Funkčná rodina by mala slúžiť ako prevencia. Väčšina detí, ktoré sú šikanátormi, sú z komplikovaných pomerov. Takisto aj obete, ktoré sa nevedia brániť, bývajú často v zložitej situácii práve doma.
Online priestor
Druhým problémom je online priestor. Talianska asociácia pre pediatriu vyhlásila, že čím viac času dieťa trávi online, tým väčšie príznaky duševných ochorení, hlavne depresií, sa uňho prejavujú, spomenul Mikloško.
“Psychické choroby u detí narástli o 31 percent na Slovensku. Samovraždy u mladistvých od 15-19 rokov sú v dnešnej dobe na druhom mieste v počte úmrtí hneď za autonehodami,“ povedal pre ta3. Nárast pokusov o samovraždu je 72-percentný.
Rodičia často nevedia, čo sa deje v online priestore ich detí. Komisár pre deti spomenul príklad chlapca z Česka, ktorému v mobile našli komunikáciu, ako ho iné deti povzbudzovali, aby sa zabil.
Bezpečnosť online priestoru je základom. Jeho úrad sa inšpiroval Francúzskom, kde je úplný zákaz mobilov pre deti do 12 rokov a potom prichádza ich regulácia. V rámci piatich rokov sa šikana vo Francúzsku znížila. Mikloško by chcel hovoriť s ministerstvom školstva o regulácii mobilných telefónov na školách.
Na Slovensku podľa neho chýbajú odborníci na psychické zdravie detí. Máme len 42 detských psychiatrov a nemáme dlhodobé doliečovanie pre deti.
Celú časť relácie Téma dňa si môžete pozrieť nižšie: