Médiá ich považovali za kľúčové. Čo o voľbách na Slovensku písali vo svete?
Slovenské parlamentné voľby neboli ústrednou témou posledných dní len na Slovensku. Písali o nich médiá po celom svete.
Do hľadáčika zahraničných novinárov sa dostal najmä súboj Ficovej prokremeľskej politiky so Šimečkovým liberálnym myslením a tiež, ako môže výsledok ovplyvniť konflikt na Ukrajine.
Vytváranie koalície môže byť komplikované, píše BBC
Britský portál BBC v sobotu napísal, že Ficova hrozba pozastaviť zasielanie zbraní na Ukrajinu znepokojila krajiny západu, ktoré sa snažia zakryť možné trhliny v prezentácii jednoty NATO a EÚ.
Je to ozvena rétoriky zo susedného Maďarska, ktoré tvrdí, že mier môže zabezpečiť iba diplomacia.
Poslanec Smeru-SSD Ľuboš Blaha na otázku BBC v lete odpovedal tak, ako keby žil v Moskve, nie v Bratislave. "Musíme zastaviť túto vojnu – za akúkoľvek cenu," uviedol Blaha.
"Chápem, že Ukrajinci by neboli šťastní, že stratia napríklad Donbas alebo Krym. Ale aj tak musíme byť realisti," povedal ďalej a konflikt opísal ako "vojnu Spojených štátov proti Rusku na ukrajinskej pôde.“
SMER-SSD ani Progresívne Slovensko (PS) pravdepodobne nezískajú viac ako 20 percent hlasov a prieskumy naznačujú, že v novom parlamente by mohlo byť až 10 strán. Vytváranie koalície preto môže byť komplikované, dodáva BBC.
Predčasné parlamentné voľby 2023: Vyhral Smer, PS predbehlo Hlas, Republika mimo. Sčítané sú všetky hlasy

Predvolebná kampaň plná dezinformácií, píše CNN
Líder prieskumov a bývalý premiér Robert Fico sa počas predvolebnej kampane netajil svojou náklonnosťou ku Kremľu. Kritizoval Západ za podporu Ukrajiny a prijal silné protiamerické posolstvo, dokonca obvinil slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú, že je “americkou agentkou“. Povedal, že ak bude zvolený, prestane posielať zbrane na Ukrajinu a zablokuje ukrajinské ambície NATO, napísala CNN.
Smer-SSD vedie už niekoľko mesiacov, hoci prieskumy verejnej mienky zverejnené začiatkom tohto týždňa ukázali, že v tesnom závese je druhé Progresívne Slovensko.
Liberáli na čele s podpredsedom Európskeho parlamentu Michalom Šimečkom presadzujú pre Slovensko úplne inú budúcnosť – takú, ktorá zahŕňa pokračujúcu silnú podporu Kyjevu a silné prepojenie so Západom, uvádza CNN.
Odborníci uviedli, že počas predvolebnej kampane sa do popredia dostali dezinformácie a ruská propaganda, pričom spoločnosti, ktoré vlastnia sociálne médiá, boli kritizované za to, že neurobili dosť, aby to zastavili.
Rozhodujúce voľby, tvrdí The Guardian
“Voľby môžu rozhodnúť, či sa krajina bude držať liberálnej, prozápadnej línie, alebo sa začne viac prikláňať k Rusku,“ píše The Guardian.
Na Slovensku sa začali voľby na ostrí noža, a mohli by rozhodnúť, či krajina zotrvá vo svojom liberálnom, prozápadnom smerovaní, alebo sa vzdá podpory susednej Ukrajine, aby sa priklonila smerom k Moskve, napísal spravodajský portál v sobotu.
Po ostrej kampani, ktorá zahŕňala fyzické útoky a vlnu online dezinformácií – populistický, nacionalistický, trojnásobný premiér Robert Fico a jeho strana Smer-SSD boli hrdí na to, že v prieskumoch obsadili spolu s nováčikom, Progresívnym Slovenskom, tesné pozície.
Umiernená sociálnodemokratická strana Hlas-SD by mohla byť tou, ktorá rozhodne výsledok. Zatiaľ si necháva otvorené možnosti a odmieta povedať, ktorú stranu podporí, no podľa Guardianu na Slovensko panuje nálada, že uprednostní spojenectvo so Smerom-SSD pred sociálne liberálnejším PS.
ROZHOVOR: Niektorí politici stavili na dezinformácie. Demokraciu bez dôvery postupne nahrádza autokracia, tvrdí odborník

Slovenské voľby by mohli ovplyvniť Ukrajinu, uvádza TNT
Zdá sa, že líder Smeru-SSD, ktorý sa búri proti NATO a sankciám voči Rusku, môže vo voľbách očakávať dobré výsledky. To by mohlo ohroziť jednotu Európy v podpore Ukrajiny, informuje The New York Times.
Voliči na Slovensku zamierili v sobotu k volebným urnám, ktoré predstavujú viac ako len hlasovanie v malom stredoeurópskom národe s menej ako šiestimi miliónmi obyvateľov, napísal počas dňa americký portál.
Zatiaľ čo sa Slovensko z hľadiska zdrojov, ktoré poslalo Ukrajine, nachádza na 19. mieste, a zastavenie vojenskej podpory by nemalo zásadný vplyv na vojnu, analytici sa obávajú, že úspech strán, ktoré sú proti pomoci Ukrajine, by mohli pomôcť Rusku pri vytváraní rozporov.
Predstavitelia Európskej únie podľa TNT tiež uviedli, že voľby na Slovensku otestujú to, ako veľmi sa môžu krajiny uchýliť k ruskej propagande.