ROZHOVOR: Predvolebná kampaň končí. Politici často zavádzajú vo svoj prospech, tvrdí odborník
Na Slovensku sa pri počítaní hlasov na chvíľu zastaví čas a ľudia budú nedočkavo sledovať výsledky predčasných parlamentných volieb so zatajeným dychom. S odborníkom však cestujeme o niečo späť, aby nám povedal, ako vnímal predvolebnú kampaň z komunikačnej stránky.

Na otázky ta3 spojené s dezinformačnou a konšpiračnou komunikáciou podávanou politikmi odpovedal Jakub Goda, ktorý sa špecializuje na sociálne siete a dezinformácie. Pracuje tiež v prezidentskej kancelárii.
V rozhovore sa dozviete
• či odborníka prekvapil niektorý z politikov,
• či môžu dezinformácie pomáhať rastu politikov,
• či zvyknú politici zavádzať.
Prekvapil vás niektorý z politikov, ktorý rozširuje dezinformácie a konšpirácie, no predtým vyzeral byť seriózny?
Ani nie. K zásadnému zlomu prišlo v roku 2018, keď niektoré strany vtedajšej koalície začali systematicky používať sociálne siete v kombinácii s konšpiráciami a dezinformáciami ako kľúčový politicko-komunikačný nástroj. Odvtedy ma v tomto smere nič nové neprekvapuje.
Myslíte si, že dezinformácie pomáhajú politikom v raste ich voličskej základne, alebo naopak voličov odlákajú?
Z pohľadu jednotlivca celkom iste predstavujú spôsoby, ako si pritiahnuť pozornosť a vytvoriť si publikum na sociálnych sieťach. To sa ukázalo mnohokrát a vieme aj, že sa to dokáže premietnuť do krúžkov týchto ľudí. Do akej miery sa to oplatí, v rámci väčšieho obrázku, v celkovom výsledku, to sa uvidí o pár dní. V princípe je ale jasné, že na niektorých sociálnych sieťach im to funguje výborne a otázka je len, do akej miery to vyvážia iné faktory prítomné v kampani.
Čo si myslíte o tom, keď politik šíri dezinformácie vo svoj prospech? Napríklad keď ide o vrcholových politikov, ktorí sa spoliehajú na to, že ľudia zabudli na ich výroky z minulosti a v súčasnosti interpretujú minulosť iným spôsobom ako predtým?
Politici často zavádzajú vo svoj prospech, líšia sa však v miere a frekvencii. To, čo sme videli v uplynulých rokoch zo strany niektorých politikov, je ale už systematický výplach mozgov istej časti našej spoločnosti, ktorí tak žijú akoby v paralelnom vesmíre a nie je možná diskusia o normálnych názorových rozdieloch, pretože sa nevieme zhodnúť ani na základných faktoch.
Často sa stáva, že pred voličmi sa strana prezentuje iným spôsobom ako za okrúhlym stolom s partnermi, domácimi či zahraničnými politikmi? Je to podľa vás podvádzanie ľudí?
Tento rozdiel je často viditeľný na vystupovaní niektorých politikov v televízii, kde sa snažia pôsobiť miernejšie a na sociálnych sieťach potom špičkujú agresivitu a hnev. Sami prispôsobujú svoj tón a obsah platforme, na ktorej vystupujú a na základe skúseností a spätnej väzby, ktoré dostavajú. Cítia, že na internete sa im viac oplatí hnevať sa, byt ostrí a agresívni pre svoju bublinu. Pri širšom publiku by to mohlo byt kontraproduktívne.
Aká dezinformácia vás v slovenskom politickom priestore za posledné obdobie prekvapila najviac?
Zaujímavý je aj umelou inteligenciou vygenerovaný hlas Michala Šimečku, ktorý sa aktuálne šíri na WhatsAppe. Je škoda, že pri tejto platforme neviem celkom zmerať, aký to ma dosah.