ROZHOVOR: Šanca na politický pat je minimálna, myslí si politológ. Majú ešte politici nejaké esá v rukáve?

Predčasné parlamentné voľby sa blížia. Medzi politikmi to iskrí a predvolebné kampane vrcholia. Na aktuálnu situáciu pred predčasnými voľbami a na to, čo nás čaká po voľbách, sme sa pýtali politológa Jozefa Lenča.

Opätovná dôvera medzi štátom a jeho občanmi je nevyhnutná. Lenč zhodnotil program vlády
Foto: TA3

Čo hovoríte na volebné prieskumy? Do akej miery im slovenskí občania môžu veriť?

Ak sa na predvolebné prieskumy pozerajú ako na informáciu o tom, ako o svojej voľbe vo voľbách uvažujú občania niekoľko mesiacov, týždňov a dní pred voľbami, a ak sa na ne nepozerajú ako na "fotografiu" voličských nálad v danom čase a priestore, tak im môžu veriť v medziach dôveryhodnosti agentúr, ktoré ich prezentujú.

Prieskumy verejnej mienky nie sú odhadovaním výsledku volieb. Dôležité pri nich nie sú ani tak aktuálne čísla, ale trendy, ktoré prieskumy vykazujú - jednotlivo alebo v priemerných hodnotách.

Na základe výsledkov volieb, ako veľmi budú politici meniť sľuby? Prekročia svoje červené čiary, o ktorých stále hovoria, a budú ochotní robiť kompromisy?

Niektorí budú musieť aj prekračovať svoje červené čiary, najmä ak sa budú chcieť dostať do vlády a presadiť aspoň časť svojej agendy a naplniť požiadavky a záujmy aspoň časti svojich voličov a členov.

Tí, ktorí nebudú ochotní robiť kompromisy, budú "odsúdení" na pobyt v opozícii, prípadne zodpovední za to, že vznikne vláda, ktorá bude v príkrom rozpore s ich záujmami a potrebami ich voličov.

Predvolebné prieskumy totiž naznačujú, že zložiť vládu nemusí byť jednoduché. Drahých neviest bude niekoľko. Aká je podľa Vás pravdepodobnosť, že nastane povolebný pat a úradnícku vládu tu budeme mať ešte niekoľko mesiacov? 

Myslím si, že minimálna. Samozrejme, nie je to vylúčené. Je možné, že rokovania o zostavení vlády budú dlhšie ako zvyčajne - v priemere to boli tri týždne - no pravdepodobnosť, že by sa situácia po voľbách vyvrbila v pat a potenciálne ďalšie voľby, je naozaj malá.

Iba zhoda rôznych náhod by mohla spôsobiť, že by sa nakoniec nepodarilo vytvoriť nejakú vládu hoc s drahými nevestami. 

Ak by ale nastal politický pat, fungoval by podľa vás parlament obdobne ako doteraz? Medzi poslancami by nebola koalícia a opozícia.

Ak by nastal politický pat, to znamená, že by sa nevytvorila žiadna väčšina, tak by parlament síce mohol otvoriť svoju ustanovujúcu schôdzu, ale v momente, ak by sa nepodarilo zvoliť jeho predsedu a celé jeho vedenie, tak by fakticky zostal nefunkčným.

V momente, keď sa podarí zvoliť vedenie Národnej rady, bude zrejmé, že nejaká koalícia sa vytvorila, že niekto má v parlamente väčšinu a že je tu šanca na vytvorenie vlády. 

Prirodzenou súčasťou predvolebnej kampane by malo byť dodržiavanie politickej kultúry. Za posledné týždne sme však boli svedkami viacerých potýčok medzi politikmi. V iných krajinách po takýchto prešľapoch politici opúšťajú svoje funkcie. U nás to tak nie je. Prečo?

Pretože to od nich nevyžadujú členovia politických strán a ani ich voliči. Vidíme, že napriek potýčke v bare je Janka Bittó Cigániková jednou z hlavných tvárí kampane SASKY. Vidíme, že Igora Matoviča nik z Obyčajných ľudí a ani koaličných partnerov nevyzýva k tomu, aby odstúpil z volieb.

Vidíme, že Smer-SSD svojich "bitkárov" ešte stavia do pozície ochrancov demokracie. Ak konanie politikov nevadí ich kolegom a ani ich voličom, niet dôvodu, aby opúšťali svoje funkcie.  

Voľby sú tu o 8 dní. Myslíte si, že politici majú ešte nejaké esá v rukáve?

Niektorí ich istotne majú. Nechajme sa prekvapiť. 

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok