ROZHOVOR: Šanca na politický pat je minimálna, myslí si politológ. Majú ešte politici nejaké esá v rukáve?

Predčasné parlamentné voľby sa blížia. Medzi politikmi to iskrí a predvolebné kampane vrcholia. Na aktuálnu situáciu pred predčasnými voľbami a na to, čo nás čaká po voľbách, sme sa pýtali politológa Jozefa Lenča.

Opätovná dôvera medzi štátom a jeho občanmi je nevyhnutná. Lenč zhodnotil program vlády
Foto: TA3

V rozhovore sa dozviete:

- podľa čoho si volič vyberá favorita,

- ako sa politické strany snažia osloviť prvovoličov,

- prečo si Slováci, ktorí volia zo zahraničia, dávajú načas,

- či by mali mať právo voliť ľudia mimo Slovenska a či ich hlasy zamiešajú kartami,

- kto môže byť skokanom a porazeným vo voľbách,

- do akej miery môžeme veriť volebným prieskumom, 

- ako veľmi budú politici meniť sľuby po voľbách,

- či tu budeme mať úradnícku vládu ešte niekoľko mesiacov,

- ako by fungoval parlament, ak by nastal politický pat,

- prečo slovenskí politici neopúšťajú svoje funkcie po prešľapoch.

Z prieskumu SAV vyplynulo, že viac ako štvrtina Slovákov nie je rozhodnutá, komu dá svoj hlas. Podľa čoho sa volič rozhoduje, keď si vyberá, ktorú politickú stranu bude voliť?

V prvom rade sú tie dôvody výsostne individuálne. Niektorí sa rozhodujú podľa toho, ako konkrétna strana, či koalícia napĺňa ich predstavu o Slovensku a jeho budúcnosti. Niektorí sa rozhodujú podľa toho, čo im odporúčajú nimi preferované osobnosti - influenceri, umelci, rodičia, partneri, priatelia a pod.

Sú isto takí, ktorých k výberu politickej strany motivujú tzv. volebné kompasy alebo hlbšia analýza volebných programov, ktorého výsledkom je racionálna alebo racionalizovaná voľba.

Avšak veľká časť voličov sa rozhoduje na základe emócií a približne tretina až počas volebnej kampane. Aktuálne prieskumy naznačujú, že dnes (týždeň pred voľbami) je ešte stále približne 20 percent voličov, ktorí stále hľadajú vhodnú stranu či koalíciu alebo zvažujú svoju voľbu medzi viacerými potenciálnymi stranami. 

Ako sa politické strany snažia osloviť prvovoličov a tých, ktorí ešte nie sú rozhodnutí?

Aktívnou kampaňou. Tá je neraz - najmä na sociálnych sieťach - striktne cielená na konkrétny segment voličov. Strany sa snažia využívať všetky možné kanály, aby sa dostali do pozornosti voličov.

Snažia sa využívať rôzne osobnosti a zúčastňovať sa de facto akýchkoľvek podujatí len aby boli videní, aby vzbudili pozornosť, záujem a získali hlas nateraz ešte nerozhodnutých voličov. 

Sme za polovicou septembra a z registrovaných voličov v zahraničí už volila viac ako polovica, stále však nie všetci. Čo si myslíte, prečo je to tak?

Jednou z možností je to, že sa domnievajú, že stále je ešte čas na to, aby zrealizovali svoju voľbu. Je možné, že podobne ako ľudia žijúci na Slovensku ešte stále nie sú presvedčení o svojej voľbe a hoc voliť chcú, stále sú nerozhodnutí, komu dať svoj hlas.

A v prípade niektorých sa ukazuje, že aj pri voľbe poštou je stále rozdiel medzi tým, že svoju voľbu iba deklarujete (zaregistrujete sa, v prieskume poviete, že voliť pôjdete) a tým, že ju aj vykonáte. 

Niektorí ľudia tvrdia, že Slováci za hranicami by nemali voliť. Argumentujú tým, že dlhé roky žijú mimo domoviny a neplánujú sa vrátiť späť. Mala by sa voľba zo zahraničia prehodnotiť?

Nemyslím si, občania Slovenskej republiky, hoc žijúci mimo územia Slovenskej republiky, by mali strácať politické práva - volebné právo - len preto, že aktuálne žijú mimo územia svojho štátu.

Problém s voľbou zo zahraničia však čiastočne vidím v prípade, ak by sa zmenil volebný systém a jeden obvod by nahradilo viacero obvodov. Tu by mohol nastať problém s tým, v ktorom obvode by sa počítali hlasy tých občanov Slovenskej republiky, ktorí nemajú trvalý pobyt na jej území. 

Čo si myslíte, zamiešajú hlasy voličov zo zahraničia kartami?

Miera toho, ako ovplyvnia výsledok volieb hlasy zo zahraničia, bude závislá od toho, aká bude volebná účasť na Slovensku. Pri približne 60-percentnej účasti a skutočnosti, že zo zahraničia zahlasujú všetci registrovaní, bude podiel hlasov zo zahraničia cca 2,5 percenta.

V prípade, ak väčšinu z nich získa jedna politická strana, ktorej to pomôže vyhrať voľby, tak to rozhodne výrazne zamieša kartami. Môže byť, že pri niektorých stranách práve hlasy zo zahraničia budú rozhodovať o ich bytí a nebytí v parlamente. 

Kto môže byť skokanom a porazeným v týchto voľbách?

Hoc pri tipovaní volieb sa pohybujeme na veľmi tenkom ľade, pretože ešte stále sa môže stať čokoľvek a výsledok môže byť aj zásadne iný, ako sa zdá dnes, tak porazeným volieb budú strany bývalej vládnej koalície. Reálne dnes hrozí, že ani jedna z nich sa nedostane do parlamentu.

Skokanom volieb bude možno SNS, s ktorou pred niekoľkými mesiacmi ešte nik nepočítal. V prípade, že voľby vyhrá Smer-SSD s výsledkom vysoko nad 20 percent, aj on sa môže považovať za skokana volieb. 

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok