Lajčák sa cez video zapojil do diskusie kandidátov na šéfa OSN
Do debaty kandidátov na funkciu generálneho tajomníka OSN sa slovenský kandidát - minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, zapojil videoposolstvom.
Prvýkrát v dejinách OSN
Vo videu Lajčák načrtol, ako vidí budúce fungovanie organizácie a pôsobenie nového generálneho tajomníka. Osobne sa na debate Lajčák zúčastniť nemohol, keďže bol na ceste z Bruselu, kde prezentoval priority slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Odtiaľ letel do New Yorku, vo štvrtok vystúpi na pôde Medzinárodného mierového inštitútu práve k téme budúcnosti OSN.
Utorňajšiu nočnú debatu vysielali naživo. Išlo o prvý takýto televízny prenos v dejinách svetovej organizácie. Desiatich z dvanástich kandidátov, ktorí sa na debate osobne zúčastnili, rozdelili do dvoch skupín. Diskusia sa konala v sídle OSN v newyorskej štvrti Manhattan a naživo ich vysielala do celého sveta televízia al-Džazíra a takisto OSN na svojej webovej stránke.
Kandidátov ostreľovali otázkami moderátori al-Džazíry a dostali aj otázky od obecenstva. Týkali sa takých tém ako štýl riadenia OSN, klimatické zmeny, Medzinárodný trestný súd v Haagu, občianska vojna v Sýrii a najnovšie boje v Južnom Sudáne, kde sa mierové sily OSN snažia chrániť civilistov.
#AJUNDebate: Candidates for UN secretary-general post make calls for UN reform and unity https://t.co/YOuSKVxl35 pic.twitter.com/vFm8yDRo7H
— Al Jazeera News (@AJENews) July 13, 2016
Silné ženské kandidátky
Pan Ki-mun otvoril pred časom tému, že OSN by mala mať v čele prvýkrát ženu, žiadala ho o to totiž viac ako štvrtina zo 193 členských štátov OSN.
Zatiaľ polovicu kandidátov tvoria ženy - generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová z Bulharska, bývalá chorvátska ministerka zahraničných vecí Vesna Pusičová, niekdajšia šéfka moldavskej diplomacie Natalia Ghermanová, expremiérka Nového Zélandu Helen Clarková, ktorá riadi Rozvojový program OSN, argentínska ministerka zahraničných vecí Susana Malcorrová a bývalá šéfka OSN pre klimatické zmeny Christiana Figueresová z Kostariky.
Kandidátom kládli otázky moderátori al-Džazíry, dostávali však aj otázky od obecenstva. Týkali sa takých tém ako štýl riadenia OSN, klimatická zmena, Medzinárodný trestný súd v Haagu, občianska vojna v Sýrii a najnovšie boje v Južnom Sudáne, kde sa mierové sily OSN snažia chrániť civilistov.
Voľba generálneho tajomníka
Bezpečnostná rada OSN začne na budúci týždeň s neformálnymi tajnými hlasovaniami, na ktorých sa bude vyberať najvhodnejší kandidát na generálneho tajomníka. Toho potom Bezpečnostná rada odporučí Valnému zhromaždeniu OSN, ktoré bude neskôr tento rok generálneho tajomníka voliť. Výsledky spomínaných hlasovaní rady za zatvorenými dverami nebudú zverejnené. Rada informuje nominujúce štáty o výsledku, aký dosiahol ich kandidát.
V podstate sa v Bezpečnostnej rade musí na kandidátovi zhodnúť päť štátov, ktoré majú právo veta - teda Spojené štáty, Británia, Francúzsko, Rusko a Čína. Tieto krajiny nemusia brať ohľad na popularitu kandidátov vo Valnom zhromaždení. Rada dúfa, že sa na kandidátovi dohodne do októbra, tvrdia diplomati.
Keďže právomoc povoľovať použitie vojenskej sily alebo uvaliť sankcie má Bezpečnostná rada, šéf OSN viac-menej len šíri a snaží sa presadiť svoje názory. Britský veľvyslanec pri OSN Matthew Rycroft však v utorok vyhlásil, že najnovší vývoj ukázal, že väčšina členských štátov chce silného generálneho tajomníka.