Harabin po incidente s lampou žiada o ochranu, na plat mu nesiahli
Padnutá lampa počas Harabinovej disciplinárky má dohru. Štefan Harabin žiada generálneho prokurátora o policajnú ochranu preňho a jeho rodinu. Tvrdí, že lampa nespadla náhodou, ale mohlo ísť o pokus o atentát. Harabina disciplinárne stíhali za jeho výroky na adresu šéfky najvyššieho súdu, na plat mu napokon nesiahli.
Pokus o vraždu?
Disciplinárne pojednávanie so sudcom Najvyššieho súdu a bývalým šéfom celej justície Harabinom narušil v utorok v úvode zvláštny incident, keď zo stropu pojednávacej miestnosti spadla sklenená časť svietidla priamo na kreslá Harabina a jeho právneho zástupcu. Tí našťastie práve nesedeli na svojich miestach. Predseda disciplinárneho senátu musel pojednávanie prerušiť.
Harabin podľa Sme napísal list generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi, ktorého žiada, aby incident začal vyšetrovať ako pokus zločinu vraždy, prípadne ťažkej ujmy na zdraví. Zároveň Čižnárovi vyčíta, že v tejto veci nezačal konať hneď, ako sa o nej dozvedel z médií.
Na stíhanie vraj nie je dôvod
Návrh na disciplinárne stíhanie Harabina podala predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková za jeho výroky na adresu predsedníčky Najvyššieho súdu Daniely Švecovej. Na jej adresu sa totiž Harabin v septembri 2015 vyjadril, že "svojím spôsobom je to chudera" a "môže sa stať, že skončí na psychiatrii". Za tieto výroky Bajánková navrhovala Harabinovi znížiť plat o 30 percent na tri mesiace.
Harabinovi napokon na plat nesiahnu. Disciplinárny senát NS SR totiž Bajánkovej návrh zamietol. Ako skonštatoval v odôvodnení predseda disciplinárneho senátu, súd vyhodnotil v prípade všetky dôkazy a skonštatoval, že na disciplinárne stíhanie nevidí dôvod.
Bližšie zdôvodnenie rozhodnutia bude vysvetlené v písomnej forme. Samotný Harabin pri odchode z pojednávacej miestnosti vyhlásil, že pri spore medzi ministerstvom vnútra a rozsudkami jeho senátu o legálnosti policajnej inšpekcie sa Švecová mala zastať nie jeho ako osoby, ale rozsudku najvyššieho súdu. „Ona mi, naopak, rozpustila senát, čo si nedovolil ani Hitler,“ dodal.
Navrhuje preradenie na nižší súd
Zo strany šéfky Najvyššieho súdu Harabin čelí ďalším trom disciplinárnym návrhom. V týchto prípadoch neboli zatiaľ vytýčené pojednávania, aj keď ich podala skôr ako Bajánková. Na začiatku októbra minulého roka podala Švecová prvý disciplinárny návrh na stíhanie členov senátu trestnoprávneho kolégia - Štefana Harabina, Gabrielu Šimonovú a Viliama Dohňanského. Tento senát riešil dovolanie vo veci Milana M., ktorý bol stíhaný za trestný čin sexuálneho násilia.
Švecová je presvedčená, že sa všetci traja dopustili závažného disciplinárneho previnenia, lebo v tejto veci vydali svojvoľné rozhodnutie, ktoré je v rozpore s právom. Ich rozhodnutie spôsobilo obzvlášť závažný následok - prepustenie Milana M. na slobodu, čím došlo k celospoločenskému ohrozeniu.
Švecová v tomto prípade navrhla preradenie Harabina a Dohňanského na súd nižšieho stupňa, v prípade Šimonovej navrhla zníženie funkčného platu o 50 percent na pol roka. Začiatkom novembra podala druhý návrh na disciplinárne stíhanie, pretože podľa nej Harabin bez ospravedlniteľných dôvodov nezvolal rokovanie kolégia podľa zákona, a to ani na základe vlastného rozhodnutia, ani na základe podnetu predsedu senátu Juraja Klimenta a ani na základe jej žiadosti. Neurobil tak, hoci trval stav právnej neistoty vytvorenej rozdielnym rozhodovaním senátov NS SR.
Aj v tomto prípade Švecová navrhla, aby bol Harabin preložený na súd nižšieho stupňa a funkčný plat by sa mu znížil o 50 percent. Koncom novembra podala Švecová disciplinárny návrh na členov senátu Štefana Harabina, Viliama Dohňanského a Gabrielu Šimonovú za rozhodovanie v prípadoch týkajúcich sa policajnej inšpekcie a navrhla vyzliecť ho z talára.