Harabin nazval sokyne juristútkami, disciplinárku prerušila nehoda

10.5.2016 13:06

Juristútky, ktoré vykonávajú vôľu politikov. Tak nazval Štefan Harabin svoje oponentky, šéfky Najvyššieho súdu a Súdnej rady. Jeho disciplinárku prerušila bizarná nehoda.

Pojednávanie odročili na 13. mája

Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová a predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková sú juristútky, ktoré vykonávajú vôľu politikov konkrétne "bývalého úžerníka" Andreja Kisku a "bývalého advokáta mafiánov" Roberta Kaliňáka. Vyhlásil to na zasadnutí disciplinárneho senátu NS SR sudca Štefan Harabin.

Senát pod vedením Juraja Floroviča odročil disciplinárne pojednávanie s Harabinom na piatok 13. mája za účelom vynesenia rozhodnutia. Harabin žiada, aby ho senát oslobodil. Návrh na disciplinárne stíhanie, ktorý podala predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková, považuje za celkom neopodstatnený. V opačnom prípade požaduje psychiatrické vyšetrenie predsedníčky NS, jej vypočutie a tiež predvolanie ďalších svedkov.

Návrh na disciplinárne stíhanie Harabina podala Bajánková za jeho výroky na adresu Švecovej. Na jej adresu sa totiž Harabin v septembri 2015 vyjadril, že "svojím spôsobom je to chudera" a "môže sa stať, že skončí na psychiatrii". Za tieto výroky Bajánková navrhuje Harabinovi znížiť plat o 30 percent na tri mesiace.

Disciplinárne pojednávanie so sudcom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom narušil v úvode zvláštny incident, keď zo stropu pojednávacej miestnosti spadla sklenená časť svietidla priamo na kreslá Harabina a jeho právneho zástupcu. Tí našťastie práve nesedeli na svojich miestach. Predseda disciplinárneho senátu prerušil pojednávanie do 14.00 h popoludní.

Harabin predviedol emocionálny výstup

Harabina podľa jeho vlastných slov šokovalo, že keď sa minister Kaliňák na jeho adresu vyjadril, že nepozná zákon, Švecová sa ho ako sudcu nezastala. Spor sa vtedy týkal rozhodnutí Harabinovho senátu, ktorý oslobodil viacerých policajtov s odôvodnením, že policajná inšpekcia, ktorá ich obvinila z trestnej činnosti, funguje v rozpore so zákonom. Švecová však podľa Harabina namiesto toho, aby sa zastala nezávislého sudcu a jeho právneho názoru, avizovala rozpustenie ním vedeného senátu na Trestnoprávnom kolégiu NS SR.

Podľa vlastných slov je Harabin momentálne asi jediným sudcom v Európskej únii, ktorý je trestaný za právny názor. "Stojím tu neprávom, som šikanovaný. Tu pritom nejde o Harabina, tu ide o všetkých sudcov a ich nezávislosť," vyhlásil s tým, že návrh na disciplinárne stíhanie "zavraždil jeho nezávislosť". Švecovú počas svojho vyhlásenia pred súdom označil aj za schizofreničku ktorá raz hovorí jednu vec, mesiac na to tvrdí niečo iné. Bajánková je podľa neho podvodníčka a právny impotent.

Harabin pred súdom vystupoval emocionálne, niekoľkokrát ho predseda senátu napomínal. Tiež požadoval z miestnosti vyviesť hovorcu najvyššieho súdu, ktorý podľa neho asistoval Švecovej pri porušení zákona, keď zverejnili návrh na jeho disciplinárne stíhanie. Rozhodnutie v tomto prípade vynesie senát v piatok 13. mája.

Znížia Harabinovi plat?

Zo strany šéfky Najvyššieho súdu SR Harabin čelí ďalším trom disciplinárnym návrhom. V týchto prípadoch neboli zatiaľ vytýčené pojednávania, aj keď ich podala skôr ako Bajánková. Na začiatku októbra minulého roka podala Švecová prvý disciplinárny návrh na stíhanie členov senátu trestnoprávneho kolégia Štefana Harabina, Gabrielu Šimonovú a Viliama Dohňanského.

Tento senát riešil dovolanie vo veci Milana M., ktorý bol stíhaný za trestný čin sexuálneho násilia. Švecová je presvedčená, že sa všetci traja dopustili závažného disciplinárneho previnenia, lebo v tejto veci vydali svojvoľné rozhodnutie, ktoré je v rozpore s právom. Ich rozhodnutie spôsobilo obzvlášť závažný následok - prepustenie Milana M. na slobodu, čím došlo k celospoločenskému ohrozeniu.

Švecová v tomto prípade navrhla preradenie Harabina a Dohňanského na súd nižšieho stupňa, v prípade Šimonovej navrhla zníženie funkčného platu o 50 percent na pol roka. Začiatkom novembra podala druhý návrh na disciplinárne stíhanie, pretože podľa nej Harabin bez ospravedlniteľných dôvodov nezvolal rokovanie kolégia podľa zákona.

Neurobil tak, hoci trval stav právnej neistoty vytvorenej rozdielnym rozhodovaním senátov NS SR. Aj v tomto prípade Švecová navrhla, aby bol Harabin preložený na súd nižšieho stupňa a funkčný plat by sa mu znížil o 50 percent. Koncom novembra podala Švecová disciplinárny návrh na členov senátu Štefana Harabina, Viliama Dohňanského a Gabrielu Šimonovú za rozhodovanie v prípadoch týkajúcich sa policajnej inšpekcie a navrhla vyzliecť ho z talára.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok