Daň pre firmy môže klesať aj v budúcnosti, ak to možnosti rozpočtu dovolia
Podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini sa vyjadril, že dane pre firmy môžu klesať. Ako však uviedol, je potrebné nájsť rovnováhu medzi príjmami a výdavkami.
Zlepšovanie podnikateľského prostredia
V rozpočte treba nájsť rovnováhu medzi snahou o znižovanie daňového zaťaženia a financovaním priorít, na ktoré má smerovať viac peňazí, ako napríklad zdravotníctvo a školstvo. V súvislosti s plánmi novej vlády v oblasti verejných financií na to upozornil podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini.
„Musíte hľadať balans. Preto sme sa dohodli, že v prvom kroku, o rok znížime daň z príjmov právnických osôb na 21 % s tým, že ak to rozpočtové podmienky dovolia, môže sa každý rok prehodnocovať, či tá daň môže klesať aj ďalšie roky. Myslím, že je to veľmi rozumné,“ uviedol v diskusnej relácii TA3 V politike.
Pripomenul, že ďalší výpadok v rozpočte spôsobí zrušenie daňových licencií, ktoré je tiež v Programovom vyhlásení vlády. Ide podľa neho o dobré signály, že vláda chce pokračovať v zlepšovaní podnikateľského prostredia. Lákanie investícií však nie je len o sadzbe dane z príjmov, ale aj stabilite či bezpečnosti krajiny, zdôraznil Pellegrini. Dôkazom, že zahraniční podnikatelia SR dôverujú a krajine sa darí, je podľa neho napríklad získanie investície automobilky Jaguar. Podľa poslanca opozičnej SaS Eugena Jurzycu automaticky neplatí, že pri znižovaní daní nebude mať vláda dosť peňazí na priority. „Nie je to také jednoduché, že ak menej vyberieme, musíme dať menej napríklad do školstva. Myslíme si, že je tam ešte možnosť zvýšiť efektívnosť verejnej správy a narábania s peniazmi,“ upozornil.
Kritika Programového vyhlásenia vlády
Opatrenia na zvyšovanie efektívnosti vo verejnom sektore podľa neho obsahuje aj predložené Programové vyhlásenie vlády, či už ide o projekt hodnoty za peniaze, alebo boj s korupciou. „Umožňujú získať peniaze na financovanie toho, čo vláda financovať má, a pritom môžu byť znížené aj dane,“ zdôraznil Jurzyca. Opozícia bude podľa neho určite tlačiť na zvyšovanie efektívnosti.
Pellegrini podľa vlastných slov nie je veľmi spokojný s úrovňou debaty o Programovom vyhlásení vlády, o ktorom parlament začal rokovať uplynulý týždeň. Aj keď niektorí opoziční poslanci prišli s konštruktívnou kritikou, časť opozície podľa neho len šíri nenávisť a ich vystúpenia nemajú vôbec nič s obsahom vládneho programu. Ten má primeranú štruktúru aj úroveň detailov, ktoré na začiatku svojho vládnutia môže kabinet predstaviť, myslí si podpredseda vlády.
S tým však Jurzyca nesúhlasí. Podľa neho je v Programovm vyhlásení vlády mnoho všeobecných viet, chýbajú napríklad konkrétnejšie opatrenia v oblasti zlepšovania podnikateľského prostredia. Pripustil, že niektorí opoziční poslanci sa vo svojich vystúpeniach venovali viac tomu, kto program predkladá, ako jeho obsahu. „Mne osobne sú bližšie diskusie, ktoré sa týkajú obsahu, ale za legitímne považujem aj tie druhé,“ konštatoval.
Rast protisystémových tlakov
Ocenil by pritom viac vystúpení ministrov, ktorí by vysvetľovali svoje časti programu. Na to sa podľa Pellegriniho jednotliví šéfovia rezortov chystajú nasledujúci týždeň, kedy bude diskusia pokračovať, aby mohli reagovať na viaceré doteraz prezentované výhrady.
Podpisovanie výziev proti extrémizmu či iniciovanie povinných návštev školákov v Osvienčime je podľa Pellegriniho zjednodušené riešenie tohto problému. „V programovom vyhlásení je téma boja proti extrémizmu obsiahlejšia, musí ísť naprieč výchovou, vzdelávaním, nielen na školách, ale aj v rodinách a spoločnosti ako takej,“ myslí si. Zásadnú úlohu majú podľa neho aj médiá, a to tým, akou formou prezentujú a aký priestor poskytujú extrémistickým myšlienkam.
„Ukazuje, že nie je neskoro na boj proti extrémizmu, ten čas prichádza. Okrem extrémizmu rastú aj iné formy protisystémových tlakov, aj zo strany niektorých politických subjektov. Tých problémov je viac a nebude to jednoduché,“ reagoval Jurzyca.