Ako na kotlebovcov? Spojená opozícia ponúka vláde recept
Spojená opozícia vyzýva vládu, aby do učebného plánu pre stredoškolákov pridala povinné návštevy koncentračných táborov. Podľa iniciátora výzvy Zsolta Simona treba pre nárast extrémizmu konať. Simon upozorňuje, že extrémistická ideológia sa šíri najmä medzi prvovoličmi. Minister školstva iniciatívu víta.
Majú vyčleniť financie
Opoziční poslanci s výnimkou ĽSNS sa na vládu obracajú so žiadosťou, aby do učebného plánu stredoškolákov zaradila povinnú návštevu koncentračného tábora Osvienčim - Brezinka (Auschwitz - Birkenau). „Žiadame, aby na túto aktivitu vláda vyčlenila finančné prostriedky,“ píšu opoziční poslanci strán SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina vo výzve kabinetu.
Okamžité zavedenie takéhoto opatrenia považujú opozičné strany s výnimkou ĽSNS za potrebné pre nárast fašizmu a extrémizmu, hlavne medzi mladými ľuďmi na Slovensku. „Je potrebné voči tomuto problému okamžite zakročiť a je nutné začať poznaním histórie a prevenciou. Prevencia je najľahší, najjednoduchší a najlacnejší spôsob, ako predchádzať extrémizmu,“ argumentujú. Opoziční zákonodarcovia bez ĽSNS sú presvedčení, že takéto opatrenie, ktoré umožní žiakom stredných škôl vidieť na vlastné oči hrôzy holokaustu, prispeje k eliminácií prejavov rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu, extrémizmu a ostatných foriem intolerancie na Slovensku.
Nielen lyžiarske zájazdy
„Chceme byť konštruktívnou opozíciou a predkladať návrhy, ktoré riešia aktuálne problémy,“ povedal na margo výzvy nezaradený poslanec Zsolt Simon. Programové vyhlásenie vlády obsahuje podľa neho mnoho fráz, ale žiadne riešenia na boj s extrémizmom, preto opozícia vyzýva vládu, aby problém extrémizmu riešila napríklad takýmto spôsobom.
Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová upozornila, že štát by sa mal deťom a mládeži venovať preto, lebo v tom čase sa formuje ich svetonázor. Mladí by podľa Blahovej mali poznať nielen lyžiarske zájazdy, ale aj temné stránky dejín Európy a Slovenska. Zájazd do Osvienčimu je podľa poslankyne za SaS cenou podobný ako suma, ktorou štát dotuje lyžiarske zájazdy, na žiaka by výlet vyšiel do sto eur.
Poslanec za SaS Jozef Viskupič považuje výzvu za dôležité gesto, ktoré spojilo demokratickú opozíciu. Reakcia na ťaživú atmosféru bujnenia fašistických ideí podľa Viskupiča musí byť rýchla a konkrétna, usporadúvanie návštev koncentračných táborov pre študentov je adekvátnou odpoveďou.
Predseda strany Sme rodina Boris Kollár si myslí, že extrémizmus a fašizmus neporazíme izoláciou strany Mariana Kotlebu, ale jedine tým, že budeme vzdelávať mládež.„Pokiaľ budeme trvať na vzdelávaní, čo je holokaust, koľko ľudí zomrelo a prečo, ak to mladým ľuďom ukážeme, aj týmto spôsobom spoznajú hrôzy, ktoré je schopný napáchať fašizmus,“ vysvetlil Kollár.
Tému rozpracuje pracovná skupina
Minister školstva Peter Plavčan z SNS aktivitu opozície privítal. "Už v Programovom vyhlásení vlády sa uvádza potreba cielenej prevencie proti intolerancii, násiliu a extrémizmu vo všetkých podobách," povedal minister.
Podľa jeho slov je preto potrebné využiť všetky možnosti, ako hodnotové vzdelávanie v školách či zážitkové učenie, a to nielen v rámci občianskej výchovy, ale všetkých predmetov. "Aby sa prírodopis vyučoval nielen v kamenných triedach, ale aj v prírode. Podobne občianska výchova umožní takýmito aktivitami, aby deti lepšie vedeli rozoznať čo je správne a čo nie," uviedol Plavčan.
Podľa jeho slov všetci máme zodpovednosť za to, aby deti rozumeli tomu, čo sa okolo nás deje. "Aj rodičia musia deťom trpezlivo vysvetľovať, čo správne je a čo nie je. Ale aj médiá a politické strany. Je to dôležitá úloha dneška," zdôraznil. Ako by sa tieto aktivity financovali, zatiaľ nie je jasné. "Podrobnosti necháme na pracovnú skupinu, ktorá rozpracuje túto tému," dodal Plavčan.