Z Bratislavy do Košíc za pár minút? Dopravu budúcnosti otestujú naostro
Existuje možnosť cestovať rýchlejšie ako autom, vlakom, či dokonca lietadlom? Nad touto otázkou sa pred pár rokmi zamyslel zakladateľ novátorských spoločností Tesla a SpaceX Elon Musk. Hyperrýchlu dopravu, ktorú vymyslel, idú otestovať naostro.
Potrubie z LA do San Francisca
Projekt zvaný Hyperloop by mohol výrazne zrýchliť prepravu cestujúcich medzi dvoma americkými metropolami, Los Angeles a San Franciscom. Cestu by skrátil z približne šiestich hodín autom či hodiny lietadlom na neuveriteľnú polhodinu. A ktovie, raz možno povedie aj medzi Bratislavou a Košicami – cestu by mal zvládnuť za približne 20 minút.
Hyperloop, teda „hyperslučka“, je koncept verejnej dopravy, ktorý by mohol fungovať na základe prepojených trubiek, v ktorých sa pohybuje transportný tubus – niečo ako vozeň. Vo valcových trubkách by bolo možné za ideálnych podmienkok dosiahnuť až rýchlosť 1 120 kilometrov za hodinu.
V roku 2013 odhadoval Musk cenu, za ktorú by sa mohol postaviť Hyperloop medzi LA a „San Fran“, na 6 miliárd dolárov, ale kritici namietali, že suma je podhodnotená. Hyperloop by podľa neho mohol byť šancou nielen na rýchlejšiu, ale aj bezpečnejšiu a lacnejšiu prepravu, ktorá je odolnejšia voči poveternostným vplyvom.
Prvý Hyperloop vzniká v púšti
Ako sa môže v potrubí vyprodukovať takáto megarýchlosť? Princíp považuje riaditeľ spoločnosti Hyperloop Technologies Rob Lloyd za veľmi jednoduchý. "Stačí len odobrať tlak z uzatvoreného prostredia - napríklad z trubky. Môžeme odstrániť trenie kolies vznášaním a potom potrebujeme už len veľmi málo energie na to, aby sme posunuli tubus neuveriteľne veľkou rýchlosťou," povedal riaditeľ Rob Lloyd pre CNN.
Prvý krok k naplneniu sna sa už uskutočňuje v nevadskej púšti. Na vyprahnutej zemi ležia zrovnané trubice, ktoré vytvoria testovacie uzatvorené potrubie.
Nezodpovedanou otázkou je, ako bude vyzerať tubus – kabína pre pasažierov. Ešte na začiatku projektu, keď ho Musk predstavoval verejnosti, poskytol dokumentáciu širokej verejnosti ako open-source. Každý tak mohol projekt zlepšovať a priniesť vlastný nápad. Musk tvrdil, že je príliš vyťažený projektami v SpaceX a Tesle, aby sám ťahal celý nápad ďalej.
Pomáhajú stovky chytrých hláv
Tubus by tak mohol vzísť aj z verejnej súťaže. Myšlienka rýchlej prepravy v potrubí podporuje súťaživosť mozgov z celého sveta. Už teraz pracuje na prototype viac ako tisícka študentov z rôznych kútov zeme. Niektoré nápady dostanú šancu v januárovej dizajnérskej súťaži na texaskej univerzite.
Idea rýchlej prepravy vo vákuovej trubici je taká lákavá, že sa jej zmocnila aj konkurenčná spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies. Tá si už 8-kilometrovú dráhu na testovanie plánuje v Kalifornii.