Američania podporili nové sankcie proti KĽDR, Kim chce väčší jadrový arzenál
Americká Snemovňa reprezentantov takmer jednomyseľne schválila návrh legislatívy, ktorá rozšíri sankcie proti Severnej Kórei za jej jadrový program.
Podpora republikánov aj demokratov
Návrh zákona bol odsúhlasený niekoľko dní po tom, čo Pchjongjang oznámil, že otestoval silnú jadrovú zbraň. Návrh zákona bol v dolnej komore amerického Kongresu schválený pomerom hlasov 418 k 2, pričom mal obrovskú podporu republikánov aj demokratov. Lídri Senátu oznámili, že čoskoro sa podobným návrhom bude zaoberať aj horná komora Kongresu.
Návrh legislatívy Snemovne reprezentantov bol predložený už začiatkom roka 2015, ale hlasovalo sa o ňom až po oznámení KĽDR z minulotýždňovej stredy, že urobila skúšku vodíkovej bomby. Americkí predstavitelia tvrdia, že podľa ich názoru išlo o bežný jadrový výbuch, a nie o výbuch silnejšej, vodíkovej bomby.
"Cieľom zákona je vyvíjať finančný nátlak, a tak izolovať severokórejského vodcu Kim Čong-una i vrcholných predstaviteľov krajiny od účtov, ktoré majú v zahraničných bankách, a od tvrdej meny, ktorá im pomáha udržať sa pri moci," uviedol republikánsky člen snemovne Ed Royce, ktorý je aj predsedom jej výboru pre zahraničné záležitosti a autor legislatívy.
Drvivú väčšinu finančných transakcií uskutočňuje Severná Kórea so svojím spojencom Čínou. Návrh legislatívy sa stane zákonom, ak ju schváli Senát a podpíše americký prezident Barack Obama. "Vládne všeobecná zhoda, že to, čo urobila Severná Kórea, bolo zlé, a my musíme konať," vyhlásil ešte v pondelok senátor Ben Cardin.
Silnejšie bomby
Severokórejský vodca Kim Čong-un vyzval v prejave na zväčšenie množstva a sily jadrového arzenálu krajiny, informovali štátne médiá. Kim vyslovil výzvu týždeň po tom, čo jadrový test v Severnej Kórei vyvolal odsudzujúce reakcie susedných krajín a Spojených štátov.
Minulotýždňová jadrová skúška bola už štvrtou v KĽDR, hoci USA a odborníci pochybujú o severokórejskom tvrdení, že išlo o test silnejšej, vodíkovej bomby. Výbuch mal totiž približne takú istú silu, ako výbuch atómovej bomby pri teste v roku 2013, napísala tlačová agentúra Reuters.
"Kim vyzval na zvýšenie kvality aj kvantity jadrových zbraní, schopných kedykoľvek a kdekoľvek zasadiť úder imperialistom pod vedením USA... ak narušia suverenitu KĽDR a budú podnikať výhražné provokácie," uviedla štátna tlačová agentúra KCNA. Kim podľa agentúry "stanovil dôležitú úlohu, ktorá má byť splnená - posilniť jadrovú silu krajiny," a vyzval na "detonáciu silnejšej vodíkovej bomby v budúcnosti".
20 jadrových hlavíc?
Severokórejský vodca sa takto vyjadril v prejave na slávnostnom odovzdávaní ocenení vedcom a ďalším expertom, ktorí stáli za minulotýždňovými jadrovými skúškami. Severná Kórea ich v štátnych médiách prezentovala ako veľký úspech.
Americký denník Wall Street Journal vlani v apríli napísal, že čínski jadroví odborníci varovali, že Severná Kórea má zrejme 20 jadrových hlavíc a schopnosť vyrobiť dostatok obohateného uránu, aby do roku 2016 zdvojnásobila svoj jadrový arzenál.
Tento odhad prevyšuje predchádzajúce americké odhady - podľa nich mala KĽDR 10 až 16 bômb.