Americké vojenské sily sú v najvyššej pohotovosti, Kim varuje
Americké vojenské sily v Južnej Kórei uviedli do ich najvyššej pohotovosti pre prípad, že dôjde k provokácii zo strany Severnej Kórey po tom, ako izolovaná komunistická krajina minulý týždeň vykonala jadrovú skúšku.
Nevyhnutná úroveň
Veliteľ Síl Spojených štátov v Kórei Curtis Scaparrotti vydal príslušný rozkaz počas návštevy leteckej základne Osan južne od Soulu, ktorú prevádzkujú spoločne USA a Južná Kórea, uviedla s odvolaním sa na predstaviteľa USFK agentúra Reuters.
Juhokórejské ministerstvo obrany predtým uviedlo, že Washington a Soul vedú rozhovory o vyslaní ďalšej americkej strategickej vojenskej techniky na Kórejský polostrov. V nedeľu americký strategický bombardér B-52 preletel v nízkej výške nad územím Južnej Kórey, čo bolo demonštráciou sily po severokórejskej skúške.
Soul okrem toho známil, že od utorka obmedzí prístup do spoločnej priemyselnej zóny Kesong severne od hranice s KĽDR na "najmenšiu nevyhnutnú úroveň". Severná Kórea tvrdí, že minulú stredu odpálila vodíkovú bombu, aj keď USA a zahraniční experti vyjadrili pochybnosti, že Pchjongjang dosiahol taký technologický pokrok pri svojom štvrtom nukleárnom teste.
Prehĺbilo sa napätie
Severokórejský vodca Kim Čong-un po údajnom úspešnom teste vodíkovej bomby otvoril propagandistické stavidlá. Slová vodcovej chvály zazneli na adresu severokórejských vedcov a Kim podľa médií sľúbil, že odpálené budú ďalšie jadrové bomby. Vyjadril sa tak deň po tom, čo Spojené štáty v zjavnej demonštrácii sily preleteli okolo KĽDR s lietadlom, ktoré môže niesť jadrové rakety.
Ako napísala agentúra AP, od skúšky vykonanej minulý týždeň sa opäť prehĺbilo napätie medzi oboma kórejskými štátmi. Soul pokračuje v protiseverokorejskom propagandistickom vysielaní z ampliónov umiestených v blízkosti spoločnej hranice a oznámil, že ešte viac obmedzí vstup Juhokórejčanov do spoločnej priemyselnej zóny Kesong v KĽDR.
Kim pózoval pre fotografov
Mimo KĽDR čelí Kim Čong-un všeobecnej vlne odsúdenia a hrozbám ďalšieho sprísnenia sankcií. Vnútri krajiny sa však dal do pohybu mohutný propagandistický aparát, ktorý ospevuje Kimovo vedenie a test bomby interpretuje ako nevyhnutnosť v boji proti Spojenými štátmi. Kim Čong-un podľa oficiálnej štátnej tlačovej agentúry KCNA pózoval pre fotografov s jadrovými vedcami, ktorí sa na skúške podieľali, a ocenil ich za to, že prispeli k ešte väčšej sláve jeho dvoch predchodcov - otca Kim Čong-ila a Kim Ir-sena, zakladateľa KĽDR.
Severokórejský vodca už skôr označil test za "sebaobranný krok", ktorého zmyslom je ochrániť oblasť pred "nebezpečenstvom jadrovej vojny vyvolanej imperialistami pod vedením Spojených štátov".