Mjanmarské parlamentné voľby ovládla strana opozičnej političky Su Ťij

9.11.2015 08:23

Opozičná Národná liga za demokraciu pod vedením bývalej disidentky a držiteľky Nobelovej ceny mieru Do Aun Schan Su Ťij získala v parlamentných voľbách v Mjanmarsku približne 70 percent hlasov.

Mjanmarské parlamentné voľby ovládla strana opozičnej političky Su Ťij
Foto: SITA/AP

Vládnuca strana priznala prehru

Podľa hovorcu strany mala Národná liga za demokraciu (NLD) najväčšiu podporu v strednej časti Mjanmarska, kde ju v tamojších 14 štátoch volilo 50-80 percent voličov. V tzv. etnických štátoch za NLD hlasovalo 50-70 percent voličov.

Hovorca však dodal, že tieto údaje musí ešte potvrdiť ústredná volebná komisia. Vyhlásil ale, že NLD si je svojimi výsledkami istá. Agentúra Reuters uviedla, že ak sa tieto výsledky potvrdia, bude to znamenať, že NLD je víťazom volieb v celoštátnom meradle.

Doteraz vládnuca Strana zväzovej súdržnosti a rozvoja (USDP) medzičasom priznala prehru v parlamentných voľbách. Jej predseda Tchei U pre agentúru Reuters uviedol, že strana akceptuje výsledky prvých slobodných volieb v Mjanmarsku po 25 rokoch.

Kandidovalo viac ako 90 strán

Dodal, že strana musí analyzovať príčinu svojho volebného neúspechu. Tchei uviedol, že je prekvapený, že USDP utrpela porážku aj vo svojich tradičných baštách. "Nečakal som to, lebo pre ľudí z tohto regiónu sme toho toľko urobili...," uviedol. "Čo sa dá robiť, národ rozhodol takto," vyhlásil.

Na rozdiel od volieb, ktoré sa v Mjanmarsku konali v uplynulých desaťročiach, mohli tentoraz hlasovanie sledovať pozorovatelia až z 28 krajín. Dovedna bolo v teréne takmer 11.000 zahraničných a domácich pozorovateľov. Volebných miestností bolo približne 40.000.

Parlamentné voľby v Mjanmarsku boli prvými, odkedy sa tamojší vojenský režim vzdal moci a umožnil začať proces prechodu krajiny k demokracii. Celkovo kandidovalo viac ako 90 strán, opozícia je však znevýhodnená, keďže 25 percent kresiel v novom parlamente bude vyhradených zástupcom armády.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok