V Mjanmarsku boli voľby. Smeruje krajina k demokracii?

8.11.2015 07:20

Prvé slobodné parlamentné voľby v Mjanmarsku za posledných 25 rokov mali hladký priebeh a neboli počas nich hlásené žiadne prípady násilia. Hlasovanie sa skončilo podľa plánu o 16.30 h miestneho času (11.00 SEČ).

Tisíce kandidátov

Približne 30 miliónov voličov mohlo rozhodovať o zložení oboch komôr mjanmarského parlamentu a regionálnych rád, pričom dostali na výber spomedzi niekoľkých tisícov kandidátov. Očakáva sa, že najúspešnejšou stranou bude opozičná Národná liga za demokraciu (NLD) pod vedením bývalej disidentky a držiteľky Nobelovej ceny mieru Aun Schan Su Ťij. 

Agentúra AP uvádza, že väčšina ľudí prišla hlasovať ešte v ranných hodinách a v čase zatvorenia už boli volebné miestnosti prázdne. V najväčšom mjanmarskom meste Rangún začalo hodinu pred koncom volieb silno pršať. Šéf pozorovateľskej misie EÚ Alexander Lambsdorff zhodnotil hlasovanie v Rangúne ako "vcelku dôveryhodné", hoci nebolo úplne bez "kazov a nedostatkov".

mjan-5_0a000002-e43f-e4f7.jpg Foto:

Miliónová menšina bez práva hlasovať

Na rozdiel od volieb, ktoré sa v Mjanmarsku konali v uplynulých desaťročiach, mohli tentoraz hlasovanie sledovať pozorovatelia až z 28 krajín. Dokopy bolo v teréne takmer 11.000 zahraničných a domácich pozorovateľov.

Obavy o dôveryhodnosť volieb vyvoláva predovšetkým skutočnosť, že mjanmarské úrady neumožnili hlasovať príslušníkom 1,3-miliónovej menšiny Rohingov, ktorých považujú za cudzincov, hoci žijú v Mjanmarsku po celé generácie. Opozičná NLD a vládnuca Strana zväzovej súdržnosti a rozvoja navyše neponúkli voličom vo väčšinovo budhistickej krajine ani jedného moslimského kandidáta.

Su Ťij hlasovala prvýkrát

Samotná Su Ťij, ktorá je svetoznámou bojovníčkou za demokraciu, hlasovala vo voľbách prvýkrát v živote. V roku 1990, keď sa v Mjanmarsku, známom vtedy ako Barma, uskutočnili naposledy slobodné voľby, bola totiž v domácom väzení. Hoci NLD vtedy presvedčivo zvíťazila, vládnuca chunta odmietla výsledky volieb uznať. Nasledujúce voľby v roku 2010 táto strana bojkotovala.

Najnovšie parlamentné voľby v Mjanmarsku boli prvými, odkedy sa tamojší vojenský režim vzdal moci a umožnil začať proces prechodu krajiny k demokracii. Celkovo kandidovalo viac ako 90 strán, opozícia je však znevýhodnená, keďže 25 percent kresiel v novom parlamente bude vyhradených zástupcom armády.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok