EK nenavrhla redukovať eurofondy štátom, ktoré nesúhlasia s kvótami
Európska komisia nenavrhla, aby sa z dôvodu nesúhlasu členských štátov so záväzným prerozdelením utečencov redukovala podpora z eurofondov. Aktuálne stanovisko s takýmto obsahom tlmočil Andrej Králik zo Zastúpenia EK na Slovensku.
Pravidlá neumožňujú krátenie fondov
„Toto nie je návrh Európskej komisie, EK ani jej predseda Juncker o takejto možnosti neuvažuje,“ uviedol Králik. Komisia skôr ako sankcie preferuje podľa jej aktuálneho stanoviska „hľadanie pozitívnych stimulov pre prijatie utečencov“.
„Európske pravidlá o čerpaní eurofondov ani Partnerské dohody s členskými štátmi neumožňujú krátenie fondov EÚ na základe tohto dôvodu. Na to by bola potrebná revízia celého viacročného finančného rámca na roky 2014-2020 a to naozaj nie je možnosť, ktorú by EK bližšie skúmala,“ doplnil Andrej Králik.
Na to, že európska legislatívna neumožňuje podobný krok, upozornil slovenský premiér Robert Fico. Vysvetlil, že európske štrukturálne fondy nemajú súvis s otázkami aktuálnej migračnej krízy.
Vyvíjanie tlaku
„Je to podstata Európskej únie. Je to podstata odstraňovania regionálnych rozdielov. Preto považujeme tieto vyhlásenia za mimoriadne nebezpečné a môžu viesť k obrovskej, hlbokej politickej kríze v rámci Európskej únie,“ varoval.
Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere povedal televízii ZDF, že podporuje myšlienku, aby Európska únia obmedzila financovanie krajín, ktoré odmietajú zdieľať ťarchu prijatia utečencov v podobne pevných kvót.
"Preto si myslím, že musíme hovoriť o cestách, ako na ne vyvinúť nátlak," citovala spolkového ministra agentúra Reuters. De Maiziere dodal, že krajiny, ktoré sú proti pevným kvótam, sú často príjemcami financií zo štrukturálnych fondov EÚ.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker podľa jeho slov naznačil - "a ja to považujem za správne", aby "sme hovorili o tom, že by dostali menej peňazí zo štrukturálnych fondov", citovala ho tlačová agentúra AP. De Maiziere ďalej zopakoval svoju predpoveď, že do Nemecka tento rok dorazí asi 800.000 utečencov, hoci podľa niektorých politikov by ich mohol byť až jeden milión.