Únijní ministri neprijali dohodu o kvótach, v iných oblastiach k posunu došlo
Ministri vnútra EÚ na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli nedosiahli konsenzus ohľadne prerozdeľovania utečencov medzi všetky členské krajiny únie. Po skončení stretnutia to uviedol minister vnútra Robert Kaliňák.
Výhrady najmä z krajín V4
Šéf slovenského rezortu vnútra zdôraznil, že v mnohých oblastiach rokovaní Rady ministrov došlo k posunu. Ako príklad uviedol vytváranie takzvaných "hotspotov", ktoré budú riešiť registráciu a identifikáciu utečencov na periférii únie, ochranu vonkajších hraníc spoločenstva, vytvorenie zoznamu bezpečných krajín a tiež riešenie situácie utečencov v Turecku, ktoré má veľký vplyv na tok migrantov. Ocenil, že všetky tieto záležitosti sa dostali do popredia záujmu EÚ.
"To, kde sme sa nedohodli ako ďalej, bola otázka ďalšieho prerozdelenia 120.000 utečencov podľa návrhu Európskej komisie. Závery Rady neboli prijaté v tomto bode," zhodnotil situáciu minister. Spresnil, že závery Rady musia byť schválené konsenzuálne a ku konsenzu v tomto bode nedošlo. Kaliňák dodal, že proti textu naznačujúcemu prerozdelenie utečencov boli najmä krajiny Vyšehradskej skupiny, kde česká a slovenská strana úzko koordinovali svoje kroky, ďalej Rumunsko a Lotyšsko a tiež Spojené kráľovstvo, ktorého sa možné kvóty ani netýkajú.
"Všeobecne sa dá povedať, že výhrad bolo príliš veľa, a nielen ku kvótam," skonštatoval Kaliňák. Za príklad "zastaranosti" myslenia Európskej komisie a straty jej kontaktu s realitou označil návrh na prerozdelenie 54.000 utečencov z územia Maďarska. Toľko ich tam už totiž nie je, upozornil Kaliňák.
Na stole otázka mimoriadneho summitu
Luxemburské predsedníctvo Rady EÚ aj napriek nedosiahnutiu dohody ministrov ku kvótam prijalo svoje vlastné závery z rokovania, ktoré poslúžia ako podklad pre budúce stretnutie ministrov vnútra naplánované na 8. októbra v Luxemburgu.
Dovtedy, ako priznal aj slovenský minister vnútra, by viacero krajín únie chcelo uskutočniť mimoriadny summit EÚ venovaný práve tejto otázke. Podľa Kaliňáka je takýto krízový summit nevyhnutný. "Myslím si, že by to bolo veľmi vhodné. Ako aj iní ministri vnútra hovorili, táto téma presahuje EÚ. Musia o nej hovoriť aj európski lídri. Akákoľvek snaha obísť summit, ktorú tu cítime, je iba veľký strach z pravdy," opísal situáciu Kaliňák. Dodal, že na rokovaniach ministrov niektoré štáty mali veľké problémy s počúvaním iných názorov. Medzi takéto názory patrí aj ten, že väčšina utečencov končí v Nemecku, Holandsku, Švédsku či Belgicku a zachraňovať treba skôr tieto krajiny, a nie tie, ktoré menovala komisia.
Kaliňák v závere zopakoval, že summit je potrebný, keďže ide o nadrezortnú tému, ktorú ministri vnútra sami nevyriešia už aj preto, že kým otázky návratovej politiky, ochrany hraníc a azylu sú v ich kompetencii, otázka kvót je čisto politická téma a lídri krajín EÚ by sa jej mali osobne venovať, aby sa konečne zhodli na tom, akým smerom sa únia má vydať.