Vo Veľkom hadrónovom urýchľovači objavili novú časticu

14.7.2015 14:13

Vedcom z Európskej organizácie pre jadrový výskum sa podarilo dokázať existenciu novej častice. Pentakvark sa podľa teórie poľského fyzika Michała Praszałowicza skladá zo štyroch kvarkov a jedného antikvarku.

Vo Veľkom hadrónovom urýchľovači objavili novú časticu
Foto: TASR/AP

Existencia predpokladaná už v roku 1987

Vedci pracujúci na Veľkom hadrónovom urýchľovači objavili novú časticu s názvom pentakvark, ktorej existenciu ako prvý predpokladal ešte v roku 1987 poľský fyzik Michał Praszałowicz.

Odborníkom z Európskej organizácie pre jadrový výskum sa podarilo dokázať existenciu pentakvarkov pomocou detektoru LHCb, kde sledovali rozpad častíc zvaných baryon lambda. Tie sa počas tohto procesu rozdelili na tri samostatné časti, pričom analýzou údajov vedci zistili, že v procese vzniku týchto troch častíc boli niekedy aj prechodné stavy.

Tie podľa nich nemôžu byť ničím iným než dôkazom existencie pentakvarkov, ktoré sa podľa Praszałowiczovej teórie skladajú zo štyroch kvarkov a jedného antikvarku. "Pentakvarky majú celkom dlhú históriu, preto sme tiež boli veľmi opatrní pri písaní tejto štúdie. V minulosti bolo už mnoho prípadov dokázania ich existencie, potom sa však vždy objavili nové výskumy, ktoré pôvodné výsledky vyvrátili," uviedol Patrick Koppenburg, ktorý je jedným z autorov štúdie.

Nový rekord zrážok

Vedci vďaka LHC objavili v roku 2012 aj novú subatomárnu časticu zhodnú s dlho hľadaným Higgsovým bozónom. O rok neskôr však predstavitelia CERN-u zariadenie vypli, aby ho mohli opraviť a zmodernizovať.

Opätovne ho zapli začiatkom tohto apríla, pričom v máji v ňom došlo k prvým zrážkam protónov s celkovou energiou 13 teraelektrónvoltov, čo predstavovalo nový rekord.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok