Najväčší urýchľovač častíc ide na plný výkon, častice sa zrážajú unikátne

21.5.2015 16:20

LHC má za sebou niekoľkotýždňovú modernizáciu, ktorá umožnila zvýšiť výkon na takmer dvojnásobok spred rekonštrukcie. Vedci môžu sledovať výnimočné rozpady častíc v unikátnom režime, ktorý ešte nikto predtým nedokázal.

Najväčší urýchľovač častíc ide na plný výkon, častice sa zrážajú unikátne
Foto: TASR/AP

Prvýkrát v histórii

Šesť týždňov od opätovného spustenia po modernizácii a údržbovej prestávke zaznamenal najväčší a najvýkonnejší urýchľovač častíc na svete nový rekord. V noci na dnes sa v zariadení podarilo uskutočniť zrážky častíc so silou 13 teraelektrónvoltov, čo je asi dvojnásobok výkonu pred výlukou zariadenia.

"Trinásť teraelektrónvoltov je nový režim, to nikto predtým nedokázal," povedal David Newbold z univerzity v Bristole, ktorý sa na experimentoch podieľa. "Výnimočná na LHC nie je len energia zrážok, ale aj počet kolízií za sekundu, ktorý je rovnako vyšší, ako umožňoval akýkoľvek iný urýchľovač v histórii," povedal.

Zrážky prinášajú možnosti

Vedci vďaka zrážkam môžu sledovať výnimočné rozpady častíc, na základe čoho sa pred časom podarilo potvrdiť existenciu od tej doby len hypotetickej častice  známej ako Higgsov bozón. "Čím viac zrážok za sekundu máme, tým je väčšia šanca, že objavíme niečo štatisticky významné,“ dodal Newbold.

Vďaka urýchľovaču môžu vedci simulovať podmienky panujúce v okamihu tesne po zrode vesmíru. Teraz sa chcú zamerať na získavanie dôkazov existencie takzvanej temnej hmoty a informácií o jej zložení. Temná hmota, ktorá podľa predpokladov expertov obklopuje galaxie, je neviditeľná a neodráža svetlo. Doterajšie dôkazy o jej existencii vychádzajú z gravitačných síl, ktorými na planéty a hviezdy pôsobí . Spolu as temnou energiou potom zaberá odhadom 95 percent vesmíru.

Čo je urýchľovač

LHC tvorí kruhový tunel s obvodom 27 kilometrov umiestnený v hĺbke 50 až 150 metrov pod zemou. Nachádza sa na území   pohorím Jura vo Francúzsku a Ženevským jazerom vo Švajčiarsku.

Fungovať začal v roku 2008, o päť rokov neskôr bolo zariadenie odstavené pre modernizáciu a zvýšenie výkonu. Do tej doby bolo možné uskutočňovať zrážky so silou sedem TeV.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok