Fotogaléria: Ako sa za posledné desaťročia zmenila naša planéta
Rýchly ústup ľadovcov, urbanizácia púšte ale aj triumf divokej prírody po jadrovej katastrofe. NASA zverejnila snímky a satelitné zábery, ktoré ukazujú, ako sa za posledné desaťročia menila Zem.
Výrazné zmeny v krajine
Na záberoch, ktoré poskytla NASA, môžeme vidieť stav krajiny pred rokmi a teraz. Rozdiely sú niekedy naozaj výrazné. Lesné plochy miznú, ľadovce sa roztápajú a ľudské osídlia sa rozširujú.
Teplota na Zemi stúpa a výrazná väčšina vedcov sa zhoduje, že sa tak deje aj s pričinením človeka. Podľa údajov NASA bol minulý rok od počiatkov merania na konci 19. storočia dosial najteplejším rokom na Zemi.
V priemere od roku 1880 teplota vzrástla o 0,8 stupňa Celzia. Deväť najteplejších rokov bolo zaznamenaných v tomto storočí.
1. Vľavo je záber pár dní po výbuchu v Černobyle. Svetlé štvorce sú polia pripravené na jarnú výsadbu, husté lesy okolo sú tmavozelenou a modrou sú zonačené ľudské obydlia. Na fotografii vpravo z roku 2011 sú opustené domy, väčšina polí je už zarastená svetlozelenou trávou a krovinami, husté lesy boli zničené a nanovo vysadené.
2. Pohľad na miznutie ľadovca v Himalájach. Pred päťdesiatimi rokmi vyzeral ako veľký snehový jazyk, teraz už ho niet.
3. Podobný úkaz je viditeľný na mnohých miestach Aljašky. Zatiaľ čo na konci 19. storočia bolo údolie plné ľadu, teraz je akoby vyschnuté.
4. Hladina Kaspického mora klesá rok po roku. Na zábere sú snímky z rokov 1972, 1987 a 2010.
5. Symbol Álp na rozhraní Švajčiarska a Talianska Matterhorn stráca ľadový pancier.
6. Kilimandžáro je najvyššia samostatne stojaca hora na svete a je tvorená z troch sopečných kužeľov. Postupne stráca svoju ľadovú čiapočku. Rozdiel ilustrujú snímky z roku 1993 a 2000.
7. Brazílske dažďové pralesy sa strácajú z povrchu Zeme. Časť na brazílsko – bolívijských hraniciach sa zmenšuje, pretože narastá miestna populácia, priemysel potrebuje stále viac drevnej hmoty a rovnako rastie dopyt po pasienkoch a poliach.
8. Solárna farma v Kalifornii sa stretla s kritikou. Deväť miliónov solárnych panelov totiž pokrýva 25 kilometrov štvorcových pôdy.
9. Hlavné mesto Filipín Manila je najhustejšie obývané mesto na svete. Za 20 rokov narástlo do gigantických rozmerov. Býva v ňom 1,6 milióna obyvateľov a rieka Pasig, ktorá prechádza zaľudneným mestom, patrí k najviac znečisteným.
10. Na týchto záberoch môžete vidieť porovnanie poľnohospodárskej pôdy v Saudskej Arábii v 80. rokoch a o dvadsať rokov neskôr. Arabská krajina podporuje systém zavlažovania, ktorý vychádza zo starobylého konceptu starobylej vodnej nádrže. Rozumné používanie vodných zdrojov a najmodernejších technológií môže aj z púštnych oblastí vytvoriť produktívne, poľnohospodársky využiteľné miesta.