Textilný odpad Slovákov končí aj na skládke. Čo sa deje s oblečením po tom, ako ho darujeme charite?
Každoročne vznikne na svete približne 100 miliárd nových kusov oblečenia. Polovicu z nich ľudia pritom vyhodia v priebehu jedného roka. Kam však tento odpad putuje? Na Slovensku existuje viacero charitatívnych organizácií, ktoré od ľudí zbierajú oblečenie. Pýtali sme sa ich, ako ho triedia a čo s ním následne robia.
TEXTILE house
Spoločnosť TEXTILE house sa zameriava na triedenie zozbieraného oblečenia. Podľa jej informácií na webovej stránke ročne vytriedi 20-tisíc ton textílií. Skúsený triedič sa zameriava na každý kus odevu a zhodnocuje, či bude putovať do predajní, ktoré sú v desiatich krajinách Európy, alebo ho posunie na recykláciu.
Z celého procesu spoločnosť vytvára dve percentá textilného odpadu, čo je teda 400 ton. Posledné záznamy o predaných kusoch oblečenia z druhej ruky uvádza z roku 2017, kedy predala takmer 20,5 milióna kusov oblečenia. "Produkcia jedného trička minie 2800 litrov vody. Predanými kusmi sme prispali k záchrane 57 miliónov litrov vody," uvádza spoločnosť.
Okrem toho sa svojou pomocou zameriava aj na iné organizácie. Niektoré kusy oblečenia napríklad daruje bezdomovcom prostredníctvom organizácie Depaul. TEXTILE house ako jediná organizácia neodpovedala na naše otázky.
Tento článok je súčasťou trojdielnej série. V prvej časti sme sa pozreli na problémy textilného znečistenia v Benine. V druhej sme sa venovali textilnému znečisteniu v Ghane, kam putuje väčšina vyhodeného oblečenia zo západu. Tieto články nájdete nižšie: