Textilný odpad Slovákov končí aj na skládke. Čo sa deje s oblečením po tom, ako ho darujeme charite?
Každoročne vznikne na svete približne 100 miliárd nových kusov oblečenia. Polovicu z nich ľudia pritom vyhodia v priebehu jedného roka. Kam však tento odpad putuje? Na Slovensku existuje viacero charitatívnych organizácií, ktoré od ľudí zbierajú oblečenie. Pýtali sme sa ich, ako ho triedia a čo s ním následne robia.
Ekocharita
Spoločnosť Ekocharita sa venuje zberu, triedeniu a zhodnoteniu odevov, topánok, hračiek, oblečenia a textilu. Ročne vyzbiera približne 4-tisíc ton použiteľného oblečenia a textilu. Proces triedenia vytvára menej ako jedno percento odpadu z celkového objemu vyzbieraného textilu.
"To (jedno percento odpadu, pozn. red.) nám odoberá zberová spoločnosť v mieste triedenia a následne tento malý objem končí v spaľovni alebo na skládke," povedala spoločnosť pre ta3. Ekocharita nám odmietla zodpovedať otázky o procese triedenia textilu a o destináciách, kam ho následne vyváža.
Krajiny tretieho sveta
Vyjadrila sa však k otázke o situácii v krajinách tretieho sveta. "Tento problém je ako v Afrike, tak aj v krajinách Južnej Ameriky. Považujeme však za zlé, ak v týchto krajinách toto oblečenie ľudia nosia a až potom ho vyhadzujú? Bolo by lepšie, aby skončilo na skládkach v EÚ a pre tieto krajiny by sa vyrábalo ďalšie oblečenie z primárnych zdrojov?" uviedla.
Problém pripisujú ľudskej spotrebe oblečenia a jeho masívnej výrobe. "EÚ pripravuje pôdu pre zavedenie rozšírenej zodpovednosti výrobcom tohto vyhradeného výrobku, a to od roku 2025. Dúfajme, že to pomôže zvrátiť aj tento negatívny aspekt nadmernej spotreby krajín západného sveta," dodala Ekocharita.